grocery list $$$ - AnabolicMinds.com

grocery list $$$

  1. Board Supporter
    snakebyte05's Avatar
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    1,538
    Answers
    0
    Rep Power
    898

    grocery list $$$


    I have been curious about the meal plan, mainly on the price, how much do must clients spend on average in any given week for the bulking plan? I just need to make sure I have the money I need. I am guessing it shouldn't be more expensive than a normal grocery list, just different foods, but if someone could enlighten me that would be great.

  2. dsl
    dsl is offline
    officially an adult
    dsl's Avatar
    Join Date
    Jun 2004
    Age
    29
    Posts
    630
    Answers
    0
    Rep Power
    440

    i was spending close to 80/ week; however, I was using tyson's chicken and that got pretty expensive.

    Your bill could be more or less, it just depends on how many cals you need.

  3. Advanced Member
    danTman2's Avatar
    Join Date
    Jun 2005
    Age
    26
    Posts
    994
    Answers
    0
    Rep Power
    610

    ^do u have a tyson plant nearby? you should if u buy tyson.....try going to the Tyson plant.....i get mine for a dollar a pound direct from them.

    they kick ass....and saved my grocery bill big time.

    •   
       

  4. Registered User
    kwyckemynd00's Avatar
    Stats
    5'10"   lbs.
    Join Date
    Jun 2004
    Age
    31
    Posts
    5,324
    Answers
    0
    Rep Power
    2846

    I shopped at a bulk center called WinCo and I was getting out for $40-60/wk on a 4000kcal to 4400kcal diet.

  5. Board Supporter
    snakebyte05's Avatar
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    1,538
    Answers
    0
    Rep Power
    898

    whooooweee! Well I guess that is not tooo bad, but either way, i'm planning on being a bum this summer now because of this, gotta save up a good amount as well.

  6. Registered User
    Iron Warrior's Avatar
    Stats
    6'0"  265 lbs.
    Join Date
    Feb 2003
    Posts
    5,328
    Answers
    0
    Rep Power
    13067

    Quote Originally Posted by danTman2
    ^do u have a tyson plant nearby? you should if u buy tyson.....try going to the Tyson plant.....i get mine for a dollar a pound direct from them.

    they kick ass....and saved my grocery bill big time.
    Do they ship by any chance, that's an incredible price since I get the 10 pound box of chicken breasts @ Costco for $23 and that's the cheapest I've found. You're one lucky bastard.

  7. Board Supporter
    bentlax39's Avatar
    Stats
    6'0"   lbs.
    Join Date
    Dec 2004
    Age
    30
    Posts
    179
    Answers
    0
    Rep Power
    208

    costs werent too bad because I was able to buy alot of stuff in bulk from costco: tuna, canned chicken, oatmeal, sweet potatoes, cottage cheese, and eggs

  8. New Member
    spoolin's Avatar
    Join Date
    May 2005
    Age
    29
    Posts
    16
    Answers
    0
    Rep Power
    122

    Do any of you guys have a meat house out by you? Out here in toledo Ohio they got a chain of "house of meats". Its great the marinated fresh chicken breast is only 1.69 a lb. They have about 12 Diff flavors to chose from.

  9. New Member
    anabolicandre's Avatar
    Join Date
    Jan 2006
    Age
    30
    Posts
    179
    Answers
    0
    Rep Power
    195

    usually like 80-100$ a week it sucks but for every 20$ I spend I get .10cents off gallons of gas. so at the end of the week I spend a little more here a little less there ya know...

  10. dsl
    dsl is offline
    officially an adult
    dsl's Avatar
    Join Date
    Jun 2004
    Age
    29
    Posts
    630
    Answers
    0
    Rep Power
    440

    Quote Originally Posted by danTman2
    ^do u have a tyson plant nearby? you should if u buy tyson.....try going to the Tyson plant.....i get mine for a dollar a pound direct from them.

    they kick ass....and saved my grocery bill big time.
    i do have a tyson something in oklahoma city, but I called them and asked if I could buy from them and they said that they only sell to big vendors

  11. New Member
    spunkles182's Avatar
    Join Date
    Apr 2005
    Age
    34
    Posts
    183
    Answers
    0
    Rep Power
    206

    I was spending about $70 a week on the bulking plan. It came out to about $1.70 per meal... very affordable. I ended up saving lots of money on his meal plan compared to what i was doing before.

  12. Board Supporter
    snakebyte05's Avatar
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    1,538
    Answers
    0
    Rep Power
    898

    Well right now I am still on my meal plan at college which is around $130 a week, so anything is going to be less expensive, I was just curious what to expect.

  13. New Member
    phil216's Avatar
    Stats
    5'9"  157 lbs.
    Join Date
    Oct 2002
    Age
    41
    Posts
    418
    Answers
    0
    Rep Power
    354

    I love costco!!!!!!

  •   

      
     

Similar Forum Threads

  1. Grocery List...what it cost?
    By Distilled Water in forum Nutrition / Health
    Replies: 32
    Last Post: 07-24-2008, 06:23 AM
  2. Grocery List......
    By mathis50262 in forum General Chat
    Replies: 1
    Last Post: 05-17-2008, 01:02 PM
  3. Grocery List Help!
    By WEEZYFBABY in forum Nutrition / Health
    Replies: 3
    Last Post: 05-12-2007, 10:29 PM
  4. Healthy Grocery List Generator!
    By daveb1040 in forum Recipes
    Replies: 14
    Last Post: 04-21-2007, 01:22 PM
  5. What is on your grocery list?
    By Ant. in forum Weight Loss
    Replies: 44
    Last Post: 08-02-2005, 02:12 PM

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •  
Log in
Log in