Optimum 100% Whey Gold Standard

  1. New Member
    beric83's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    23
    Rep Power
    102
    Level
    5
    Lv. Percent
    19.51%

    Optimum 100% Whey Gold Standard


    Sorry if this is old news but I just noticed they jacked up their prices. I used to be able to get a 5lb tub for less than $25.
    When did this happen?
    And are many of you switching to other companies?

  2. Diamond Member
    Jayhawkk's Avatar
    Stats
    5'8"  230 lbs.
    Join Date
    Dec 2003
    Age
    39
    Posts
    12,790
    Rep Power
    11682
    Level
    67
    Lv. Percent
    47.82%
    Achievements Activity AuthorityActivity ProPosting ProPosting AuthorityPosting Veteran

    All protein is going up in prices due to a shortage of milk.
  3. Professional Member
    Cellardude's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    4,348
    Rep Power
    32273
    Level
    45
    Lv. Percent
    2.95%
    Achievements Activity ProPosting Pro

    how much is it now?
    •   
       

  4. Registered User
    jjohn's Avatar
    Join Date
    Jun 2006
    Age
    27
    Posts
    6,538
    Rep Power
    77391
    Level
    53
    Lv. Percent
    16.06%
    Achievements Activity ProPosting ProPosting Authority

    Quote Originally Posted by Cellardude View Post
    how much is it now?
    Depends on the retailers bud..
  5. musclemilk40's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    132
    Rep Power
    0
    Level
    10
    Lv. Percent
    47.96%

    has nothing to do with milk


    Are you having a hard time finding milk in the local grocery store? Is there some big milk shortage all of cnbc, cnn or fox news that i have'nt heard about??

    First off, whey comes from cheese, its a by product of cheese. Basically worthless, used to throw it away until someone figured out they could make some $$$$ repackaging it. The problem is, International demand has risen dramatically, and no, not for bodybuilders, for "livestock feed".

    Boycott whey protein my brothers, go back to EGG, the real protein. Your wallet and you physique will thank you for it. You'll be harder and more dense than ever and you'll have some change to take your girl out for a bite to eat.

    out
  6. Registered User
    TeamSavage's Avatar
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    1,007
    Rep Power
    604
    Level
    24
    Lv. Percent
    24.38%
    Achievements Posting Pro

    Quote Originally Posted by musclemilk40 View Post

    Boycott whey protein my brothers, go back to EGG, the real protein. Your wallet and you physique will thank you for it. You'll be harder and more dense than ever and you'll have some change to take your girl out for a bite to eat.

    out
    I love eggs and egg protein, but egg protein is damn expensive in powdered form.
  7. Board Sponsor
    Rodja's Avatar
    Stats
    5'10"  230 lbs.
    Join Date
    Jan 2006
    Age
    30
    Posts
    23,721
    Rep Power
    1317321
    Level
    94
    Lv. Percent
    28.32%
    Achievements Activity RoyaltyActivity VeteranActivity ProActivity AuthorityPosting Pro

    Egg protein is around $30 for 2 lbs. I can find 5 lbs of whey for close to that price.
    M.Ed. Ex Phys
    Performax Labs Product Specialist

  8. Senior Member
    heebs10's Avatar
    Join Date
    Mar 2007
    Posts
    1,584
    Rep Power
    1156
    Level
    29
    Lv. Percent
    62.69%
    Achievements Posting Pro

    a drought in new zealand is affecting the production of corn crops used as cattle feed, less food for the the cows=less milk production=less whey byproduct=increase in cost for manufactures and is why we have to pay more.
  9. Senior Member
    MakaveliThaDon's Avatar
    Join Date
    Feb 2003
    Posts
    2,781
    Rep Power
    43239
    Level
    38
    Lv. Percent
    53.54%
    Achievements Activity ProPosting Pro

    Yah, the price on ON's Pro Complex now is KILLING my wallet.
  10. Registered User
    TeamSavage's Avatar
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    1,007
    Rep Power
    604
    Level
    24
    Lv. Percent
    24.38%
    Achievements Posting Pro

    Quote Originally Posted by Rodja View Post
    Egg protein is around $30 for 2 lbs. I can find 5 lbs of whey for close to that price.
    It's weird because at TP the prices per pound are:
    egg white protein = $10.79
    WPI cold-filtered = $9.29
    WPI micro-filtered = $9.59
    WPI ion = $9.89
    WPC = $5.89

    So egg is almost double WPC, but barely more expensive than WPI. But yet egg products cost at least 2-3x more than whey mixes containing mostly WPI. What am I missing here?
  11. Diamond Member
    Jayhawkk's Avatar
    Stats
    5'8"  230 lbs.
    Join Date
    Dec 2003
    Age
    39
    Posts
    12,790
    Rep Power
    11682
    Level
    67
    Lv. Percent
    47.82%
    Achievements Activity AuthorityActivity ProPosting ProPosting AuthorityPosting Veteran

    Q: What is whey protein?

    A: Whey protein is a high quality protein powder from cow's milk. Milk has two proteins: Casein (approximately 80%) and Whey Protein (approximately 20%). Whey protein is more soluble than casein and also has a higher quality rating. It is often referred to as the "Gold Standard" of protein as it is the most nutritious protein available.






    Q: How is whey protein made?

    A: Whey protein is a co-product of the cheese making process. Listed below is a brief description of the steps involved in making BiPro pure whey protein isolate.
    Fresh milk is tested, approved by Quality Assurance experts and pasteurized.
    The casein, or "curd", and a portion of the milk-fat are separated out to make cheese.
    The remaining liquid whey goes through a series of fine, specialty filters to separate the whey protein from the lactose and other ingredients in the liquid whey.
    Concentrated liquid whey enters an ion exchange tower to further concentrate and purify the whey protein. Ion exchange is a gentle process and does not denature, or "break down", the whey protein.
    Next, the product enters a drying tower to remove water.
    The final step is to package the pure whey protein isolate powder into various size containers for use.
  12. Diamond Member
    Jayhawkk's Avatar
    Stats
    5'8"  230 lbs.
    Join Date
    Dec 2003
    Age
    39
    Posts
    12,790
    Rep Power
    11682
    Level
    67
    Lv. Percent
    47.82%
    Achievements Activity AuthorityActivity ProPosting ProPosting AuthorityPosting Veteran

    You can find milk in the grocery store but at a much higher price than a year or more ago. This is why whey has gone up in price.


    http://64.233.167.104/search?q=cache...nk&cd=16&gl=us
  13. Professional Member
    p5sky's Avatar
    Stats
    5'7"  172 lbs.
    Join Date
    Nov 2006
    Posts
    3,471
    Rep Power
    1867263
    Level
    61
    Lv. Percent
    22.24%
    Achievements Activity ProActivity AuthorityPosting Pro

    Quote Originally Posted by musclemilk40 View Post
    Boycott whey protein my brothers, go back to EGG, the real protein. Your wallet and you physique will thank you for it. You'll be harder and more dense than ever and you'll have some change to take your girl out for a bite to eat.

    out
    Yeah but she'll kill me!!!! The sulphur from the eggs, oh sooooo bad when it is released. I bought some protein that was primarily egg and she couldn't stand the gas, she threw it out when I was sleeping.
  14. Registered User
    Big BAMA's Avatar
    Stats
    6'2"  228 lbs.
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    2,409
    Rep Power
    1305
    Level
    35
    Lv. Percent
    10.51%
    Achievements Activity ProPosting Pro

    P5sky, What man would date a woman who did not appreciate a good ole Dutchoven? Get her a dog and tell her he did it.
  15. Professional Member
    p5sky's Avatar
    Stats
    5'7"  172 lbs.
    Join Date
    Nov 2006
    Posts
    3,471
    Rep Power
    1867263
    Level
    61
    Lv. Percent
    22.24%
    Achievements Activity ProActivity AuthorityPosting Pro

    Quote Originally Posted by Big BAMA View Post
    P5sky, What man would date a woman who did not appreciate a good ole Dutchoven? Get her a dog and tell her he did it.
    Dont worry, she married me . . . she just gets extremely grossed out when I roll around in it (the gas) like a dog. Plenty of dutch ovens in the past, plenty more in the future . . .
  16. Senior Member
    joebo's Avatar
    Join Date
    May 2006
    Posts
    2,073
    Rep Power
    1142
    Level
    33
    Lv. Percent
    17.32%
    Achievements Activity ProPosting Pro

    Maybe its just me, but I haven't paid anymore for protein then I have in the past, but then again I typically buy whats on sale. I use plenty to not worry about what brand name is on it. One place I normally order has had EAS for 23.99 for the past couple months. I have bought Ultimate for 19.99. Sure they may be some that are a bit better than others, but you will prob not notice a difference in what you get out of it. I seek out the sales and buy when things are cheap.
  17. Senior Member
    joebo's Avatar
    Join Date
    May 2006
    Posts
    2,073
    Rep Power
    1142
    Level
    33
    Lv. Percent
    17.32%
    Achievements Activity ProPosting Pro

    BJ's consistently has EAS and Designer Whey for 26.99 as well. I'm sure Sam's club has protein as well.
  18. Advanced Member
    Frequency's Avatar
    Stats
    5'9"  198 lbs.
    Join Date
    Jun 2007
    Age
    30
    Posts
    745
    Rep Power
    466
    Level
    21
    Lv. Percent
    25.41%

    Quote Originally Posted by Rodja View Post
    Egg protein is around $30 for 2 lbs. I can find 5 lbs of whey for close to that price.
    you can actually get ON's for 20 which is still pricey but not horribly bad. 32 for 5 lbs of ON's whey or 50 for 5lbs of egg. at 50 for 5lbs of egg i dont really see the point in buying pro complex at 43 for 4.4lbs
  19. musclemilk40's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    132
    Rep Power
    0
    Level
    10
    Lv. Percent
    47.96%

    The price going to continue too rise


    Obviously EGG is more expensive, its a better protein "de da deeee" Anyways, look guys, keep buying the nasty ass whey protein, it make you soft, i dont care. Trust me, before the year is out, whey will be more expensive than EGG and can anyone tell me that whey is higher quality than EGG?

    im out
  

  
 

Similar Forum Threads

  1. 100% Whey Gold Standard (2 lbs)
    By Rick Grimes in forum Product Reviews
    Replies: 1
    Last Post: 11-04-2012, 08:52 PM
  2. Natural 100% Whey Gold Standard (5 lbs.)
    By Rick Grimes in forum Product Reviews
    Replies: 0
    Last Post: 08-23-2012, 12:46 PM
  3. Jack3d and optimum nutrition whey gold standard
    By Myoung422 in forum Weight Loss
    Replies: 7
    Last Post: 10-21-2011, 11:37 PM
  4. ON 100% Whey Gold Standard Price?
    By SurfDan5 in forum Supplements
    Replies: 0
    Last Post: 06-30-2009, 06:48 PM
  5. VP2 vs 100% whey gold standard
    By ItsHectic in forum Supplements
    Replies: 18
    Last Post: 07-04-2007, 09:59 AM

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •  
Log in
Log in