Protein Thread - type + brand + $$

  1. Senior Member
    TheNinja's Avatar
    Stats
    6'1"  185 lbs.
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    1,028
    Rep Power
    606
    Level
    25
    Lv. Percent
    2.1%
    Achievements Posting Pro

    Protein Thread - type + brand + $$


    First of all I'm trying to cut down my $$ on my next order before my wife throws me out

    1. Is it worth spending the extra $$ for Casein at night? Can I just mix my Whey with milk instead? At $10 per lb I can get Whey much cheaper.

    2. Do you all just go with ON's 100% Whey? I notice there are 2 that are cheaper. ISS Research makes a Whey Matrix at $62 for 10lb, ABB makes Pure Pro at $46 for 9lb. ON is $68 for 10lb. I also saw another web site selling "Solid Whey" at around $48 for 10lb. But whey you go to solid whey's website it is basically a company that is no longer around. I'm wary to buy their product.

    ISS = $6.2
    ABB = $5.1
    ON = $6.8

  2. Board Sponsor
    Rodja's Avatar
    Stats
    5'10"  230 lbs.
    Join Date
    Jan 2006
    Age
    30
    Posts
    23,745
    Rep Power
    1317333
    Level
    94
    Lv. Percent
    29.96%
    Achievements Activity RoyaltyActivity VeteranActivity ProActivity AuthorityPosting Pro

    Have you looked at NP? I am pretty sure that ON is cheaper than $68 for 10 lbs. Another thing to keep in mind is that protein prices are increasing across the board. The demand has finally reached the point where supply cannot keep up. IMO, it is worth the extra money to buy a casein product for at night or to use for homemade MRPs.
    M.Ed. Ex Phys
    Performax Labs Product Specialist

  3. Board Moderator
    Never enough
    EasyEJL's Avatar
    Stats
    5'10"  205 lbs.
    Join Date
    Jun 2007
    Age
    47
    Posts
    31,888
    Rep Power
    852764
    Level
    95
    Lv. Percent
    49.84%
    Achievements Activity VeteranActivity RoyaltyActivity ProActivity AuthorityPosting Pro

    Quote Originally Posted by Rodja View Post
    MRPs.
    ? MRP isn't ringing a bell
    •   
       

  4. Board Sponsor
    Rodja's Avatar
    Stats
    5'10"  230 lbs.
    Join Date
    Jan 2006
    Age
    30
    Posts
    23,745
    Rep Power
    1317333
    Level
    94
    Lv. Percent
    29.96%
    Achievements Activity RoyaltyActivity VeteranActivity ProActivity AuthorityPosting Pro

    Quote Originally Posted by EasyEJL View Post
    ? MRP isn't ringing a bell
    Meal Replacement Powders. Casein, whey, oats, PB and you are all set.
    M.Ed. Ex Phys
    Performax Labs Product Specialist

  5. Senior Member
    TheNinja's Avatar
    Stats
    6'1"  185 lbs.
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    1,028
    Rep Power
    606
    Level
    25
    Lv. Percent
    2.1%
    Achievements Posting Pro

    Quote Originally Posted by Rodja View Post
    Have you looked at NP? I am pretty sure that ON is cheaper than $68 for 10 lbs. Another thing to keep in mind is that protein prices are increasing across the board. The demand has finally reached the point where supply cannot keep up. IMO, it is worth the extra money to buy a casein product for at night or to use for homemade MRPs.
    Ya, all the prices I quoted (other than the Solid Whey) were from NP. I looked at a lot of differenent sites for ON that are slightly cheaper, but they don't offer the selection or prices on other products that NP does. I know it used to be cheaper, but it really jumped to $68. I guess they gotta cover their costs too.
  6. Board Sponsor
    Rodja's Avatar
    Stats
    5'10"  230 lbs.
    Join Date
    Jan 2006
    Age
    30
    Posts
    23,745
    Rep Power
    1317333
    Level
    94
    Lv. Percent
    29.96%
    Achievements Activity RoyaltyActivity VeteranActivity ProActivity AuthorityPosting Pro

    All The Whey has good prices on their proteins and they have an AM discount code. The only problem with them is that their shipping is nowhere near the speed of NP.
    M.Ed. Ex Phys
    Performax Labs Product Specialist

  7. New Member
    SwolE Mammoth's Avatar
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    64
    Rep Power
    124
    Level
    7
    Lv. Percent
    35.16%

    trueprotein.com has great prices and high quality.
  8. New Member
    JZ7757's Avatar
    Stats
    5'6"  184 lbs.
    Join Date
    Apr 2006
    Age
    33
    Posts
    434
    Rep Power
    324
    Level
    16
    Lv. Percent
    90.43%

    1. I usually mix all my shakes with skim milk in 32oz shaker bottle. I use 2.5 scopps per and it comes out to 85g per shake. The only downside ofcourse is they can be heavy, especially if you have always done water.

    The only time i use water only or a water/skim mix is post workout (quick absorbation).

    Frankly, doing this and keeping my protien marco split, i never worried about the castien mix. As long as your getting enough, when you need it, getting the blends vs. isolate, your fine.

    2. I recently spent 130+ on whey lately, mainly cause i have been getting sick of the flavors of ON and champion nutrition. I bought some 2lb samples from All the whey (sponser here) and so far 2 out of the 3 were good and i might buy 5lbs of them soon.

    I have tired many, many types, but always come back to ON or CN. Overall mixing, flavors and cost make them the best out there IMO (not counting other compound mix protiens). The only close runner up has been GNC's; less potent per scoop, cost, membership cost, and their 1st or last wk of the month 2 for 1 deal thing, just didnt make it worth it for me. They taste great, though, but i do hate buying any thing there. They are such a rip.

    As im sure you have seen, the prices have gone up quite a bit lately. I would suggest doing what i did, shop on amazon where the sub retailers have not caught onto the cost increase yet. Oh and buy big.
  9. Board Moderator
    Never enough
    EasyEJL's Avatar
    Stats
    5'10"  205 lbs.
    Join Date
    Jun 2007
    Age
    47
    Posts
    31,888
    Rep Power
    852764
    Level
    95
    Lv. Percent
    49.84%
    Achievements Activity VeteranActivity RoyaltyActivity ProActivity AuthorityPosting Pro

    Quote Originally Posted by TheNinja View Post
    ISS = $6.2
    ABB = $5.1
    ON = $6.8
    I've got this

    http://www.samsclub.com/shopping/nav...=5&item=355989

    as well as Syntrax Nectar for taste, damn those are yummy and 100% isolate. still a $10/lb range, but that EAS from sams club is about $4/lb
  10. New Member
    SwolE Mammoth's Avatar
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    64
    Rep Power
    124
    Level
    7
    Lv. Percent
    35.16%

    I'm sure there's some board sponsors here that have some great prices too.
  11. New Member
    JZ7757's Avatar
    Stats
    5'6"  184 lbs.
    Join Date
    Apr 2006
    Age
    33
    Posts
    434
    Rep Power
    324
    Level
    16
    Lv. Percent
    90.43%

    ^ we just mentioned a few. The problem of late is that the industry prices have gone up dramaticly due to importing costs.

    I think i may order a varity test pack from tp.com. How long have they been around/you been ordering from them? mixes good?
  12. New Member
    SwolE Mammoth's Avatar
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    64
    Rep Power
    124
    Level
    7
    Lv. Percent
    35.16%

    Quote Originally Posted by JZ7757 View Post
    ^ we just mentioned a few. The problem of late is that the industry prices have gone up dramaticly due to importing costs.

    I think i may order a varity test pack from tp.com. How long have they been around/you been ordering from them? mixes good?
    I've been ordering from them for the past 3 months. Great customer service. The standard flavors are great. The premium flavors are bomb. chocolate banana...ummmmm

    You can build your own protein mixes too.
  13. New Member
    RB12's Avatar
    Join Date
    Sep 2005
    Age
    36
    Posts
    63
    Rep Power
    144
    Level
    7
    Lv. Percent
    44.68%

    Quote Originally Posted by JZ7757 View Post
    ^ we just mentioned a few. The problem of late is that the industry prices have gone up dramaticly due to importing costs.

    I think i may order a varity test pack from tp.com. How long have they been around/you been ordering from them? mixes good?
    i have been using TP for a couple years now. there service is fantastic, very responsive and they have great products. if you are looking for just wpc, its ~$5 per pound. i started out only using the BSL flavoring which is absolutely fantastic, but i have started using their new tp premium flavors, too. imo, damn near comperable to bsl. I have not tried the regular tp flavors. i have some samples at home, but have not used the, yet.

    i ordered the sample pack you are referencing, it is a great way to try out a bunch of different flavors. Its basically 20 scoops of wpi, 2 of each flavor.

    i have ordered both bulk supps and protein and blends. right now i am using 25% egg white, 25% casein, 50% wpc. i am pretty happy with it.
  14. Registered User
    TeamSavage's Avatar
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    1,007
    Rep Power
    604
    Level
    24
    Lv. Percent
    24.43%
    Achievements Posting Pro

    1. Is it worth spending the extra $$ for Casein at night? Can I just mix my Whey with milk instead? At $10 per lb I can get Whey much cheaper.
    Not only is casein expensive but it's a pain to mix. Have you tried cottage cheese? Not the cheapest but it's 100% casein protein and you actually get to eat real food before bed. TP also has casein and milk protein isolate (80% casein, 20% whey) for super cheap. Their service is great, although I'm still not 100% convinced about their quality-control.


    2. Do you all just go with ON's 100% Whey? I notice there are 2 that are cheaper. ISS Research makes a Whey Matrix at $62 for 10lb, ABB makes Pure Pro at $46 for 9lb. ON is $68 for 10lb. I also saw another web site selling "Solid Whey" at around $48 for 10lb. But whey you go to solid whey's website it is basically a company that is no longer around. I'm wary to buy their product.
    You can get 10lb of ON 100% Gold Whey at BN for $60. I love NP for everything else, but for protein BN usually beats their prices. I go with ON because their stuff is top-notch and tests out at 100%. They're still really cheap, so for me the peace-of-mind is worth an extra $.25 per pound.
  15. New Member
    Eightpak's Avatar
    Join Date
    Feb 2006
    Age
    30
    Posts
    121
    Rep Power
    168
    Level
    9
    Lv. Percent
    67.03%

    Go to true protein dot come and make your own mix. Your going to save alot of money and yes its worth having fast and slow release proteins especially at night. use code MBC888 for 5% off at TP.
  16. New Member
    Dalamara's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    111
    Rep Power
    146
    Level
    9
    Lv. Percent
    50.76%

    How are the flavors at TrueProtein.com?

    How are the Pineapple, Strawberry, Tropical Blend, and Wild Berry flavors?

    Thanks!
  

  
 

Similar Forum Threads

  1. amazing protein pudding type thing
    By BeafSteak in forum Recipes
    Replies: 3
    Last Post: 08-05-2008, 05:26 PM
  2. Best brand for night protein
    By MacWanted in forum Supplements
    Replies: 3
    Last Post: 04-16-2004, 01:54 PM
  3. Proteins! Actually, my review on a brand..
    By bigpetefox in forum Supplements
    Replies: 41
    Last Post: 02-09-2004, 12:52 PM
  4. ALA brand and types
    By Scottyo in forum Supplements
    Replies: 22
    Last Post: 05-03-2003, 12:23 AM
  5. best protein powder brand and type?
    By Jfcripped21 in forum Supplements
    Replies: 10
    Last Post: 01-08-2003, 06:18 PM

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •  
Log in
Log in