$53 for protein wtf!!!

Page 1 of 2 12 Last
  1. $53 for protein wtf!!!


    I just went and got my 5lb jug of ON Whey price went up again cant believe this ****..


    Been taking protein powder regularly for a few yrs now.. Thinking about not taking at all....

  2. if blow was characterized as a guy, consider me a homosexual :)

  3. Oh yeah? back in my day we had to walk 6 miles uphill in the snow with no shoes to the local farm and milk the cows, then curdle and strain the milk just to get our whey.
    •   
       


  4. Quote Originally Posted by ponysteak View Post
    Oh yeah? back in my day we had to walk 6 miles uphill in the snow with no shoes to the local farm and milk the cows, then curdle and strain the milk just to get our whey.
    when we were young they didn't HAVE whey protein!.......we had to eat raw eggs for our protein....and we got salmonella poisoning and threw our guts up every day.....and we'd fart ourselves out of the house, and had to sleep outside in the snow!...with no blanket or snuggie!!!

  5. Quote Originally Posted by WARBIRDWS6

    when we were young they didn't HAVE whey protein!.......we had to eat raw eggs for our protein....and we got salmonella poisoning and threw our guts up every day.....and we'd fart ourselves out of the house, and had to sleep outside in the snow!...with no blanket or snuggie!!!
    hahaha was it cold?
    Hardcore Purus Labs {Rep}
    Lift the fücking weight from the floor, or leave it on the ground. The thoughts are supposed to be daunting. The pain is meant to be tormenting.

  6. Quote Originally Posted by AaronJP1 View Post
    hahaha was it cold?
    I think I started taking in additional protein when I was 15 ish.....so I was out of massachusetts by then and in florida, so I guess it was 90 degrees with 1000% humidity and sweltering so opposite of cold, I got heat stroke LOL......

  7. Quote Originally Posted by WARBIRDWS6

    I think I started taking in additional protein when I was 15 ish.....so I was out of massachusetts by then and in florida, so I guess it was 90 degrees with 1000% humidity and sweltering so opposite of cold, I got heat stroke LOL......
    Wish I started lifting when I was 17... oh em gee I'm 197 now,
    If I would've started back then could be in the mid 2s...
    Hardcore Purus Labs {Rep}
    Lift the fücking weight from the floor, or leave it on the ground. The thoughts are supposed to be daunting. The pain is meant to be tormenting.

  8. Quote Originally Posted by AaronJP1 View Post
    Wish I started lifting when I was 17... oh em gee I'm 197 now,
    If I would've started back then could be in the mid 2s...
    not necessarily....gains are not perpetual like that....and once you reach a certain genetic potential naturally you will need more and more roids to push the limits, not just PH's and natural stuff. You can do well naturally and with PH's....but not 5-9 and 250.

  9. Quote Originally Posted by Tboz View Post
    I just went and got my 5lb jug of ON Whey price went up again cant believe this ****..


    Been taking protein powder regularly for a few yrs now.. Thinking about not taking at all....
    idk if your taking BCAAs, but the prices on those are about to go up as well. this has been expected for a long time now. i had a conversation with the owner of the supplement shop i go to a while back and he explained it all. something about the prices in China and something about cows. idk lol
    Iron Forged Nutrition Rep

    use code "R1balla" to receive a discount

  10. Quote Originally Posted by WARBIRDWS6 View Post
    not necessarily....gains are not perpetual like that....and once you reach a certain genetic potential naturally you will need more and more roids to push the limits, not just PH's and natural stuff. You can do well naturally and with PH's....but not 5-9 and 250.
    yeah. once i hit my limit naturally, i will change my perspective on things and focus on being shredded.
    Iron Forged Nutrition Rep

    use code "R1balla" to receive a discount

  11. really the price on everything is going up..blame the oil companies.

    i did however just buy 5 - 5lb jugs of myofusion for 30 bucks a pop. good stuff too, too bad they going to some probiotic bull****

  12. Quote Originally Posted by R1balla View Post
    yeah. once i hit my limit naturally, i will change my perspective on things and focus on being shredded.
    that is exactly what happens, you have to start focusing on your conditioning, being as lean as possible....and you can always turn to the roids as well. Its an individual choice at that point. But the PH's and designers these days can help you push your "natural" limit although many will say that is not natural of course.....

  13. Man I stopped taking protein powders for a while and got all my proteins from food and I actually made good gains. Go find yourself a whole-seller and buy your self 40lbs of 97% lean beef and have half a pound post workout

  14. yeah protein is going up, i stock up whenever i can find 5lbs under $30....maybe i'll go back to what my dad said he did as a kid.....his buddy and him used to go to the local parlor and drink milk shakes everyday haha
  15. AnabolicMinds Site Rep
    MidwestBeast's Avatar

    Nothing new about this. Wholesale prices have steadily been going up for a while and there's no sign of it changing. In fact, it will keep going up.

    That's why I stock up during sales whenever I can and currently have probably close to 100lbs of protein hoarded away.

    Watch for sales and get it whenever you can. I'd rely even more on whole food if it wasn't more expensive/less convenient. With whey prices climbing, though, opting for cans of tuna is gonna end up being cheaper, again, though.
    Psalm 34:10 - "The lions may grow weak and hungry, but those who seek the Lord lack no good thing."
    EvoMuse Rep | Inspire to Evolve
    AnabolicMinds Rep

  16. Man I remember the days when 5 pounds was 24.99 at wal-mart.
    iForce Nutrition Representative
    iTrain. iCompete. iDominate…iForce!
    www.iforcenutrition.com

  17. Yep, the days of cheap protein are over

    It's always yummier to have some meat anyway, though!

  18. 5lbs of SAN Performance Whey can be had for $30

  19. Quote Originally Posted by allieninja View Post
    5lbs of SAN Performance Whey can be had for $30
    I...don't see this listed anywhere or on the SAN site...do you mean 'Platinum Whey'?
    ~SNS~ Serious Nutrition Solutions- Rep
    Cortisol control:ReduceXT/Test Boost:DAA (bulk&caps)/Pump/N.O.:Agmatine(bulk & caps)/Test/sleep support:ZMA **RB** Est Post #22

  20. **** whey is only 42 shipped with the 15% code. i know its not 30 bux but its better than 53. when i see cheap cheap whey i always look at the profile. 9 times out of 10 its pretty much concentrate. i pass.

  21. probably should have shopped around.
  22. AnabolicMinds Site Rep
    MidwestBeast's Avatar

    Quote Originally Posted by gymrat827 View Post
    **** whey is only 42 shipped with the 15% code. i know its not 30 bux but its better than 53. when i see cheap cheap whey i always look at the profile. 9 times out of 10 its pretty much concentrate. i pass.
    Good point, man.

    I'm such a nerd that I also multiply the amount of protein per serving by the number of servings and then compare the total amount of protein versus the price. A lot of the cheaper proteins only have 18g per scoop or sometimes less (on top of sometimes being just concentrate).
    Psalm 34:10 - "The lions may grow weak and hungry, but those who seek the Lord lack no good thing."
    EvoMuse Rep | Inspire to Evolve
    AnabolicMinds Rep

  23. Quote Originally Posted by MidwestBeast View Post
    Good point, man.

    I'm such a nerd that I also multiply the amount of protein per serving by the number of servings and then compare the total amount of protein versus the price. A lot of the cheaper proteins only have 18g per scoop or sometimes less (on top of sometimes being just concentrate).
    exactly, i dont care how much bullsh!t is in there. i want quality. now i only buy iso but once in a while i go whey blend.

    the scoup size is also a good thing to pay attetion to, esp when crunching numbers on servings, etc. if one guy has 26g scoup, the other 18g.....thats 30% less. something most prolly wouldnt put into the equation.


    Now, lately, i go whey iso, bcaa, and muscle replenisher (post wo carb/pro drink). just 1 iso skake a day, 1 post WO drink, 3 - 12-15g BCAA drinks ED.

  24. 7-8 years ago that use to buy you the 10 lb bag

  25. MGN isolate 5 lbs for $36 at your favorite planet
    TEAM GET DIESEL

    GET DIESEL NUTRITION | SINCE 2002 | GETDIESEL.COM
    Like us on Facebook: GET DIESEL Facebook Page

  26. Quote Originally Posted by AE14
    MGN isolate 5 lbs for $36 at your favorite planet
    Nice

  27. 80 bucks for isopure 8lb size. 52 servings of 50 grams isolate. If you use it PWO only that's like 3 1/2 months. Not bad since its isolate. I can eat 90% of the remainder from food. Or some egg powder non-WO mornings.

  28. boys and girls....

    get your credit cards ready..... possible another Protean sale? maybe....just sign up for our iForce newsletter and get FULLY AWARE...

    Chocolate Truffle is some damn good chit
    BPI Sports Nutrition forum/social media representative

  29. Quote Originally Posted by MidwestBeast View Post
    Nothing new about this. Wholesale prices have steadily been going up for a while and there's no sign of it changing. In fact, it will keep going up.

    That's why I stock up during sales whenever I can and currently have probably close to 100lbs of protein hoarded away.

    Watch for sales and get it whenever you can. I'd rely even more on whole food if it wasn't more expensive/less convenient. With whey prices climbing, though, opting for cans of tuna is gonna end up being cheaper, again, though.
    Exactly bro. I hit sales up like crazy for food. Costco does wonders, then some whey to build muscle on top of it
    ACSM-CPT

  30. 52 bucks for 100% ON Whey. 74 servings or something....thats a ton of servings...sure its expensive but price per serving hard to beat that
    Iron Forged Nutrition Rep

    use code "R1balla" to receive a discount

  31. I'll solve this problem right now: go your local grocery store and buy a prepared roasted chicken; Should be 7-8$$ and can last you a 1-3 days depending on how you eat it... Maybe even 4.
    Hardcore Purus Labs {Rep}
    Lift the fücking weight from the floor, or leave it on the ground. The thoughts are supposed to be daunting. The pain is meant to be tormenting.

  32. Quote Originally Posted by AaronJP1 View Post
    I'll solve this problem right now: go your local grocery store and buy a prepared roasted chicken; Should be 7-8$$ and can last you a 1-3 days depending on how you eat it... Maybe even 4.
    i eat one them bishes in one sitting...shooooo watchoo talkin bout homie

  33. Quote Originally Posted by steppinRazor

    i eat one them bishes in one sitting...shooooo watchoo talkin bout homie
    Still ain't bad 3 times 7=21 and ur getting real food so you'll probably come out better that way.
    Hardcore Purus Labs {Rep}
    Lift the fücking weight from the floor, or leave it on the ground. The thoughts are supposed to be daunting. The pain is meant to be tormenting.

  34. I pay $70 for BNRG protowhey

  35. nah forreal those things aint a bad deal..ready to eat too, cant beat that. might just pick one up tomorrow actually

  36. Quote Originally Posted by steppinRazor
    nah forreal those things aint a bad deal..ready to eat too, cant beat that. might just pick one up tomorrow actually

    I should start reppin for grocery store chicken haha
    Hardcore Purus Labs {Rep}
    Lift the fücking weight from the floor, or leave it on the ground. The thoughts are supposed to be daunting. The pain is meant to be tormenting.

  37. hey bro, who do you rep for? rotisserie chicken
    Iron Forged Nutrition Rep

    use code "R1balla" to receive a discount

  38. Quote Originally Posted by AaronJP1

    I should start reppin for grocery store chicken haha
    Chicken, recompadrol, anything else you wanna rep for?
    Always willing to learn :D

  39. Quote Originally Posted by BigRigg

    Chicken, recompadrol, anything else you wanna rep for?
    Quote Originally Posted by R1balla
    hey bro, who do you rep for? rotisserie chicken

    I wouldn't mind representing for chicken, recompadrol and Nimbus haha...
    Have all the free chicken, protein I could need and recompadrol would cover me for my carbs haha...
    Hardcore Purus Labs {Rep}
    Lift the fücking weight from the floor, or leave it on the ground. The thoughts are supposed to be daunting. The pain is meant to be tormenting.

  40. Those chickens are good, assloads of protein.....I eat a half of one at a time, that is like 70-80 grams protein minimum...a whole chicken is a bit much for me. But its pretty easy to get 200-240 grams of protein from food alone if you make even a small effort. You just gotta make the right choices for protein sources. Only reason I ever really need protein powders is for PWO or morning time when I first wake up and am not hungry/in a rush.
  

  
 

Similar Forum Threads

  1. Replies: 0
    Last Post: 07-20-2009, 01:06 AM
  2. Replies: 6
    Last Post: 04-16-2009, 09:42 PM
  3. For Sale: LG lipo protein...5 lb protein (Protein)
    By spres444 in forum Supplement Auction
    Replies: 0
    Last Post: 12-28-2008, 08:57 PM
Log in
Log in