Protein for a broke college student

  1. Protein for a broke college student


    Now that college is taking a heavy toll on finances, i am forced to really cut back on things. I was taking gold standard whey for the longest time and am grossed out by the taste now, and want something maybe a little cheaper. I have come to realize that if you spend 30 dollars on protein or 70 dollars on protein, it doesn't make a huge difference. So what the hell can i take now?!? i want something a little cheaper than gold standard and kinda tasty in water. and lookin for about 50 grams of whey protein for 2 scoops. My goal is promoting lean mass. Heres all the proteins ive tried so far:

    .BSN syntha 6 (clogged me up)
    .Nitrotech Hardcore (expensive, horrid tasting)
    . Isopure low carb (expensive, not too tasty)
    . GNC wheybolic 60 (good, too expensive)
    . Pro Nos protein (really good, expensive again)
    Gold Standard whey (Alright tasting, not to bad on the pocket book)


  2. all they whey- protein blend...but i think they are mia right now

  3. Trueprotein 25lb bulk unflavoured whey concentrate for $99
    •   
       


  4. Hands down, either Dymatize Whey or Scivation Whey. Ten pounds of either will cost you around $60-$70 depending on shipping costs.

    Also, NutraPlanet just released their own line of protein which you may be interested in.

  5. bag of chicken breast $5.00 tub of peanut butter $3.00 being able to afford condoms and not graduate with 4 kids priceless...lol.. whole food is not as quick and easy but cheaper and better 4 u....oh dont forget the cottage cheese yum

  6. Quote Originally Posted by mcssassin View Post
    bag of chicken breast $5.00 tub of peanut butter $3.00 being able to afford condoms and not graduate with 4 kids priceless...lol.. whole food is not as quick and easy but cheaper and better 4 u....oh dont forget the cottage cheese yum
    In addition, pick up some Greek yogurt and bagels.

  7. Really Broke = Body Fortress!!!

  8. Look at NutraPro, supposed to be bada**. And its on sale now.

  9. body fortress stuff is really not that bad. it tastes good and mixes well... thought you never know if it has the amount of protein it says it does it is sold at walmart after all...90% of the stuff u get there breaks the day u cant return it ...unrelated i know but im just sayin shows the ideals of there marketing schemes

  10. Quote Originally Posted by pigpen75 View Post
    Really Broke = Body Fortress!!!
    is it legit and does it t ast good?

  11. body fortress isn't bad, six stars not all that terrible either, for the prices....sometimes you can find bags that look like small bags of dogg food of EAS protein for cheap

  12. Thank y'all. What about wheytech from vitamin shop?

  13. STG(supplements to go) Whey, 10 lbs for $50.

    However if you are going to buy anything from Nutraplanet, add on ten pounds of All the Whey and it will probably total over $75, after which shipping is free and it ends up costing slightly less after shipping, its also slightly better.

  14. ( wheytech) never heard of it but look out for cheap protein that contains soy. soy is a photo estrogen! many debate if its enuf to cause side effects but i decide to just avoid it.. after all you want test to raise from working out not estro to raise from your protein shake.. seems like a no brainer and if you were already aware of this then you already know better

  15. Quote Originally Posted by Young Gotti View Post
    body fortress isn't bad, six stars not all that terrible either, for the prices....sometimes you can find bags that look like small bags of dogg food of EAS protein for cheap
    My problem with bodyfortress is, besides the fact that vanilla seems to outnumber chocolate 5 to 1 anywhere I go, is that you buy what looks like a huge tub and then the protein starts 5-6 inches below where you think it does.

  16. "In addition, pick up some Greek yogurt and bagels". ? hoopem6 im not sure if ur slamming me or suggesting he carb load? if your slamming me and under the misconception the more you spend the bigger you get you are wrong... if your post had some other (joking) reasoning behind it. im sorry just still confused at ur intentions

  17. Quote Originally Posted by rambo679 View Post
    My problem with bodyfortress is, besides the fact that vanilla seems to outnumber chocolate 5 to 1 anywhere I go, is that you buy what looks like a huge tub and then the protein starts 5-6 inches below where you think it does.
    i agree, one time i was waiting on a shipment of protein and had to get a tub though, it worked and the vanilla wasn't half bad at all

  18. Seriously, the best you can get for the price based on everything that the testers have said recently is NutraPro. Sure you have to pay shipping but look at the profile, it doesn't get much better than low carb and low fat along with 80 servings.

  19. Quote Originally Posted by oufinny View Post
    Look at NutraPro, supposed to be bada**. And its on sale now.
    Here is your answer $29.99 for 5lbs and all reviews have been stellar
    TEAM GET DIESEL

    GET DIESEL NUTRITION | SINCE 2002 | GETDIESEL.COM
    Like us on Facebook: GET DIESEL Facebook Page

  20. Quote Originally Posted by AE14 View Post
    Here is your answer $29.99 for 5lbs and all reviews have been stellar
    Hmmm... must be why I am going to buy some here this week AE!

  21. Quote Originally Posted by oufinny View Post
    Hmmm... must be why I am going to buy some here this week AE!
    me as well. I have 15lbs in my cart as we speak
    TEAM GET DIESEL

    GET DIESEL NUTRITION | SINCE 2002 | GETDIESEL.COM
    Like us on Facebook: GET DIESEL Facebook Page

  22. I have a link to get 2 5lb bottles of Dymatize gourmet whey for 55$
    I've heard it's tasty, but I can't say I've tried it.

    EDIT:
    Here is the link,
    http://www.fitrx.com/fitrx/package_s...&orderbyprice=

  23. muscle gauge nutrition, its hard to find (in stock) but you can get 5 lb isolates for ~$32.

  24. or LG's lipotropic protein, havent tried it but its cheap

  25. Quote Originally Posted by Jurassic View Post
    I have a link to get 2 5lb bottles of Dymatize gourmet whey for 55$
    I've heard it's tasty, but I can't say I've tried it.

    EDIT:
    Here is the link,
    http://www.fitrx.com/fitrx/package_s...&orderbyprice=
    You don't say!

  26. Quote Originally Posted by TheAmazing1 View Post
    or LG's lipotropic protein, havent tried it but its cheap
    I really wanted to like it. I love the nutrient profile. But I just hated the flavor. It's not awful, just not great, and annoying by the bottom of the tub. If you are a blender dude, making fancy shakes, i'd buy it, it'll be fine. If you do protein in water, like me, avoid.

  27. EAS 5lb whey protein bag is $27-30 depending on which sams club you go. Costco might have it too. They usually have vanilla or chocolate. Protein is protein bro, No whey protein mix is gonna help you build more muscle then another. Some may be better tasting, easier to mix or better on the stomach though. Optimum nutrition is king IMO.
    ôLord, whom shall we go away to? You have sayings of everlasting life"- John 6:68

    WHAT has science offered?

  28. Invest in food! (Tuna, turkey, tofu, chicken and as many GREEN veggies as possible)

    NutraPro is available and on sale. Good luck getting your order with ATW.

  29. Quote Originally Posted by mcssassin View Post
    "In addition, pick up some Greek yogurt and bagels". ? hoopem6 im not sure if ur slamming me or suggesting he carb load? if your slamming me and under the misconception the more you spend the bigger you get you are wrong... if your post had some other (joking) reasoning behind it. im sorry just still confused at ur intentions
    I'm not quite sure how my response came off as a bash, but I can assure you that was not my intention at all. As whole food recommendations, both Greek yogurt and bagels are fairly high in protein per serving. A cup of Greek yogurt alone contains 23 grams of protein.

    If I were under the misconception that price determines results, I would have suggested him some NitroTech and not foods costing him $3...

  30. Quote Originally Posted by rambo679 View Post
    STG(supplements to go) Whey, 10 lbs for $50.

    However if you are going to buy anything from Nutraplanet, add on ten pounds of All the Whey and it will probably total over $75, after which shipping is free and it ends up costing slightly less after shipping, its also slightly better.
    Nope. No more free shipping FYI.

  31. 2 lb body fortress is around $12. Not great tasting but it does in a pinch. I tried some WPC from True protein for around $5.75(with premium flavoring) a pound. It's not bad and didn't cause the digestive problems that WPC can sometimes be blamed for.

    I'm planning on picking up some myofusion next since a 5 lb container isn't terribly expensive.

  32. Quote Originally Posted by hoopem6 View Post
    I'm not quite sure how my response came off as a bash, but I can assure you that was not my intention at all. As whole food recommendations, both Greek yogurt and bagels are fairly high in protein per serving. A cup of Greek yogurt alone contains 23 grams of protein.

    If I were under the misconception that price determines results, I would have suggested him some NitroTech and not foods costing him $3...
    sorry man i was unaware that the greek yogurt was so high in protein. im a little slow forgive my ignorance i hope i dint offend ya to bad ...good advice tho im gonna pick some up and give it a try

  33. Quote Originally Posted by mcssassin View Post
    sorry man i was unaware that the greek yogurt was so high in protein. im a little slow forgive my ignorance i hope i dint offend ya to bad ...good advice tho im gonna pick some up and give it a try
    Don't sweat it man!

    Also, I think it tastes best when added in a protein shake or mixed with honey (or fruit).

  34. Visit your local feed store and you will find perhaps a dozen brands of milk-replacer for different species of livestock. The USDA has better quality control on animal feed than the FDA has on dietary supplement products. Just avoid the ones for pigs that include anti-scour medications.

    One advantage of these products is that they are a complete food with vitamins, minerals and anti-oxidants. Their whole purpose is rapid weight gain.

    Almost all milk replacers are whey-based although some will be a mixture of soy and whey. I haven't seen any this year that include any nonfat dry milk.

    The one I purchased most recently had different types of whey as the first four ingredients with fat as the fifth and soy sixth. I found no obvious carbohydrate source and assumed less than 10% as residual carbs in the stated ingredients. Don't expect a nutritional disclosure panel like what you see for human food.

    You can choose products that include animal fat, vegetable oils or coconut oil. The animal fat version has a distinct undertaste of french-fry. I prefer the coconut which is naturally high in MCTs. There are always enough preservatives added for 6-12 month storage.

    You also are not paying for flavoring or advertising. My last bag was about $1 per lb.

    Coincidentally, Big R Farm & Ranch Supply is having a sale on all brands this week. If you aren't up for the 50 lb bag, try the 10lb that the 4H kids buy.

  35. Go with Muscle Gauge whey isolate you can get the strawberry and the cake batter
    flavor for only $28 and the van or choc. for $32 and you can get the 10lb bags for
    only $60 and I just purchased a 25 lb bag of choc/carmel for $125 you just have to
    do a search on line to find the sites and everyone just got their shippments in of Muscle
    Gauge in stock on Thursday so you will now be able to find it .

  36. dont think there is anything wrong with bodyfortress. think the price is so cheap because they ship a couple pallets to 3490 walmart and walmart supercenters across the country.plus those big stores make the people they are buyng products from get cheaper packaging. dont know if its effected the price of body fortress but they have that smaller 2# tub now also.

    hoopem6 where do you find greek yogurt with 23 grams of protien. like to get me some of that. ive only seen 16 as the highest. you can also cut the sugar big time by going plain or vanilla.love the stuff.

  37. As a follow up I got some isoflex for now with a discount at my gym. I ended up paying 50 I think for 5 pounds of it, and it's pretty good.

  38. Dymatize, EAS, and Ultimate Nutrition over good value. If flavor is what you are after Myofusion is a good option.
  

  
 

Similar Forum Threads

  1. Replies: 0
    Last Post: 05-02-2010, 01:33 PM
  2. College student HELP
    By Machwon1 in forum Supplements
    Replies: 16
    Last Post: 11-16-2009, 01:45 AM
  3. Supplements for a college student..
    By Andy2D in forum Supplements
    Replies: 24
    Last Post: 01-29-2009, 11:28 PM
  4. Need Help for a College Male Student
    By jakesnake771 in forum Weight Loss
    Replies: 13
    Last Post: 03-12-2008, 09:43 PM
  5. Replies: 9
    Last Post: 09-23-2005, 12:18 PM
Log in
Log in