Grocery List...what it cost? - AnabolicMinds.com

Grocery List...what it cost?

  1. Distilled Water's Avatar
    Stats
    5'9"  191 lbs.
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    9,669
    Rep Power
    2038266

    Reputation Reputation Reputation Reputation Reputation Reputation Reputation Reputation Reputation Reputation Reputation Reputation

    Grocery List...what it cost?


    Ok I haven't bought groceris for myself in almost 3 years. Eating these quanities of food what would be a ball park cost for me to eat for the month? I would probably be buying in bulk but no garuntee's

    15 dozen eggs (~6-8/day)
    15lbs ckicken (~10oz/day)
    15lbs steak (~10oz/day)
    15lbs Tilapia (~10oz/day)
    ~30 potatoes (1 a day)
    ~10lbs or brown rice ( ~2.5lbs/week)
    2 containers of oats (~1 cup/day)
    4 gal of skim milk (if this lactase works) (whenever to get in cals
    4 containers of fat-free plain yogurt (same as milk)


    Geeze that looks like A LOT of food and im a little scared of what the $ may be.
    Serious Nutrition Solutions Representative

  2. Trauma1's Avatar
    Stats
    5'11"  220 lbs.
    Join Date
    Feb 2006
    Age
    35
    Posts
    15,425
    Rep Power
    57339

    Reputation

    Man, food prices are ever so rising right under our noses. I do about half of the grocery shopping(which i HATE doing). I can tell you that it's going to be quite a bit my friend. Milk itself has become ridiculous in its pricing.

    Evolutionary Muse - Inspire to Evolve
    Legendary

  3. Distilled Water's Avatar
    Stats
    5'9"  191 lbs.
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    9,669
    Rep Power
    2038266

    Reputation Reputation Reputation Reputation Reputation Reputation Reputation Reputation Reputation Reputation Reputation Reputation

    Quote Originally Posted by Trauma1 View Post
    Man, food prices are ever so rising right under our noses. I do about half of the grocery shopping(which i HATE doing). I can tell you that it's going to be quite a bit my friend. Milk itself has become ridiculous in its pricing.
    Thats what im afraid of. I know a few years back I was getting a little less than this much per month and spending about $150.
    Serious Nutrition Solutions Representative
    •   
       

  4. Trauma1's Avatar
    Stats
    5'11"  220 lbs.
    Join Date
    Feb 2006
    Age
    35
    Posts
    15,425
    Rep Power
    57339

    Reputation

    Quote Originally Posted by Distilled Water View Post
    Thats what im afraid of. I know a few years back I was getting a little less than this much per month and spending about $150.
    I think about 2x that would be accurate these days. It's crazy!

    Evolutionary Muse - Inspire to Evolve
    Legendary

  5. RedwolfWV's Avatar
    Stats
    5'10"  185 lbs.
    Join Date
    Dec 2005
    Age
    50
    Posts
    3,258
    Rep Power
    1986

    Reputation

    Milk alone is almost $4 a gallon. I'll bet thats $300-$350 easily. 45 pounds of meat is gonna cost.
  6. Maverick60's Avatar
    Stats
    6'0"   lbs.
    Join Date
    Aug 2007
    Posts
    312
    Rep Power
    243

    Reputation

    I dont think that will cost too much. $25 for milk. $40 for the chicken. $50-60 for the steak. I might be off on the fish, but Id guess about $30? $25 for the eggs. $5 for the oats. $15 for the rice. Maybe $20 for the yogurt. And $20 for the potatoes.

    So yeah, $250 or so. Thats not bad, like $8 a day.

    This is all off the top of my head and somewhat guessing. So dont hammer me if Im off to much on something please?
  7. Trauma1's Avatar
    Stats
    5'11"  220 lbs.
    Join Date
    Feb 2006
    Age
    35
    Posts
    15,425
    Rep Power
    57339

    Reputation

    Quote Originally Posted by RedwolfWV View Post
    Milk alone is almost $4 a gallon. I'll bet thats $300-$350 easily. 45 pounds of meat is gonna cost.
    Agreed - $300-$350 easily.

    Evolutionary Muse - Inspire to Evolve
    Legendary

  8. Distilled Water's Avatar
    Stats
    5'9"  191 lbs.
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    9,669
    Rep Power
    2038266

    Reputation Reputation Reputation Reputation Reputation Reputation Reputation Reputation Reputation Reputation Reputation Reputation

    Damnit

    I'm going to have to try and find the time to make a phantom grocery store trip. Is there any reason to think food in one area of the country will cost more/less than another?
    Serious Nutrition Solutions Representative
  9. Distilled Water's Avatar
    Stats
    5'9"  191 lbs.
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    9,669
    Rep Power
    2038266

    Reputation Reputation Reputation Reputation Reputation Reputation Reputation Reputation Reputation Reputation Reputation Reputation

    Oh and I know fish is going to be about $75/month, so I may cut that back a touch maybe to 8oz/day which will put it at about $45/month . I've been buying that myself as of late
    Last edited by Distilled Water; 07-15-2008 at 02:36 PM. Reason: wrong price
    Serious Nutrition Solutions Representative
  10. Mulletsoldier's Avatar
    Stats
    5'10"  215 lbs.
    Join Date
    Jan 2006
    Posts
    12,226
    Rep Power
    27063

    Reputation

    Haha, Americans complaining about food prices.

    Milk, eggs, and pretty much all produce is usually half-the-cost in America as opposed to Canada; the agricultural industry is highly subsidized in America - much moreso than here - and as a result, it isn't that bad. Oddly enough pop is about 1/2 the price in America as well.

    Try coming to Canada homie, at that point you'd die at the cost of that list. Luckily, I live about 15 minutes away from the border!
  11. CHAPS's Avatar
    Join Date
    Dec 2005
    Age
    28
    Posts
    4,380
    Rep Power
    2867

    Reputation

    I'd agree with the $300+, I wish we could get those massive tubs of egg whites here in Canada instead of me buying like 30 500ml containers at a time.

    Also have a look at professionalmuscle, i was reading on there today that Talapia is a no no, too high in omega 6's and too low in omega 3's.
  12. Distilled Water's Avatar
    Stats
    5'9"  191 lbs.
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    9,669
    Rep Power
    2038266

    Reputation Reputation Reputation Reputation Reputation Reputation Reputation Reputation Reputation Reputation Reputation Reputation

    Quote Originally Posted by CHAPS View Post
    I'd agree with the $300+, I wish we could get those massive tubs of egg whites here in Canada instead of me buying like 30 500ml containers at a time.

    Also have a look at professionalmuscle, i was reading on there today that Talapia is a no no, too high in omega 6's and too low in omega 3's.
    really? care to share the link kind sir?

    It's more expensive than 97/3 ground beef and if I can buy 10lbs at a time it cuts it even more so this may not be a bad thing.
    Serious Nutrition Solutions Representative
  13. Distilled Water's Avatar
    Stats
    5'9"  191 lbs.
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    9,669
    Rep Power
    2038266

    Reputation Reputation Reputation Reputation Reputation Reputation Reputation Reputation Reputation Reputation Reputation Reputation

    found the old excell spread sheet for my monthly living cost and here the food stuff

    Oatmeal-$6
    Brown Rice-$6
    Chicken- $23
    Steak-$60
    potatoes-$20
    veggies-$15
    TOTAL:$130

    Steak and chicken was 15lbs and 15dozen eggs. I don't know the quantities on the others and milk was a whatever.

    I know the cost of things have gone up. I think $300 would be my limit. I will only be making about $850/month
    Serious Nutrition Solutions Representative
  14. Trauma1's Avatar
    Stats
    5'11"  220 lbs.
    Join Date
    Feb 2006
    Age
    35
    Posts
    15,425
    Rep Power
    57339

    Reputation

    The day i can't eat talapia, is the day i stop eating fish. Although, i like grouper very much also. Tons of it here in florida for a decent price.

    I love my skim milk, but at $4.00/gallon it's become nuts.

    Evolutionary Muse - Inspire to Evolve
    Legendary

  15. Trauma1's Avatar
    Stats
    5'11"  220 lbs.
    Join Date
    Feb 2006
    Age
    35
    Posts
    15,425
    Rep Power
    57339

    Reputation

    Where do you normally shop at DW?

    Evolutionary Muse - Inspire to Evolve
    Legendary

  16. Distilled Water's Avatar
    Stats
    5'9"  191 lbs.
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    9,669
    Rep Power
    2038266

    Reputation Reputation Reputation Reputation Reputation Reputation Reputation Reputation Reputation Reputation Reputation Reputation

    Quote Originally Posted by Trauma1 View Post
    Where do you normally shop at DW?
    I split between Gordons Food Service, Costco and Wal-Mart.
    Serious Nutrition Solutions Representative
  17. Trauma1's Avatar
    Stats
    5'11"  220 lbs.
    Join Date
    Feb 2006
    Age
    35
    Posts
    15,425
    Rep Power
    57339

    Reputation

    Quote Originally Posted by Distilled Water View Post
    I split between Gordons Food Service, Costco and Wal-Mart.
    Yeah, Costco is your best bet overall if you're going to buy in bulk. That's what i do, and it saves you a good amount in the long run.

    Evolutionary Muse - Inspire to Evolve
    Legendary

  18. Distilled Water's Avatar
    Stats
    5'9"  191 lbs.
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    9,669
    Rep Power
    2038266

    Reputation Reputation Reputation Reputation Reputation Reputation Reputation Reputation Reputation Reputation Reputation Reputation

    Quote Originally Posted by Trauma1 View Post
    Yeah, Costco is your best bet overall if you're going to buy in bulk. That's what i do, and it saves you a good amount in the long run.
    Are those memberships good nation wide? My mom has one here and school is 700miles away could I use the membership there or no?
    Serious Nutrition Solutions Representative
  19. Trauma1's Avatar
    Stats
    5'11"  220 lbs.
    Join Date
    Feb 2006
    Age
    35
    Posts
    15,425
    Rep Power
    57339

    Reputation

    Quote Originally Posted by Distilled Water View Post
    Are those memberships good nation wide? My mom has one here and school is 700miles away could I use the membership there or no?
    Yes - It should work at different locations.

    Evolutionary Muse - Inspire to Evolve
    Legendary

  20. thebrainn's Avatar
    Stats
    5'10"  189 lbs.
    Join Date
    Jul 2008
    Posts
    3
    Rep Power
    77

    Reputation

    Quote Originally Posted by Distilled Water View Post
    Damnit

    I'm going to have to try and find the time to make a phantom grocery store trip. Is there any reason to think food in one area of the country will cost more/less than another?
    Food in one area of the country will most definately cost different. I learned this first hand while in college. I moved from Florida to Nebraska. Think about the supply chain. Beef and certain produce was about 33% less in Nebraska than Florida. Fish and citrus (and similar non-hearty fruits) on the other hand were about 33% (or more) more. As well, Florida has about a 5-10% premium on everything due to being it's own trucking/shipping route with no drive-through capability.

    Find out where your grocer buys meats and fish from. Sam's Club buys regionally, so a store in Nebraska is getting beef from NE and Iowa, where there is an abundance of it, thus keeping the price lower. Also, stop throwing out those sales flyers in your mail. The grocers in my area tend to rotate sales so 1 of them is always selling chicken, etc. at 2 for 1. Shop the sales and get an upright freezer.
  21. RedwolfWV's Avatar
    Stats
    5'10"  185 lbs.
    Join Date
    Dec 2005
    Age
    50
    Posts
    3,258
    Rep Power
    1986

    Reputation

    I need to get a Sams Club membership again. Man I miss having that. Gonna have to look into it.
  22. Trauma1's Avatar
    Stats
    5'11"  220 lbs.
    Join Date
    Feb 2006
    Age
    35
    Posts
    15,425
    Rep Power
    57339

    Reputation

    I'm all about BJ's, Costco, and Sam's Club. Although, less on the Sam's Club, because they're affiliated with Wal-Mart.......YUCCKKK!

    Evolutionary Muse - Inspire to Evolve
    Legendary

  23. CHAPS's Avatar
    Join Date
    Dec 2005
    Age
    28
    Posts
    4,380
    Rep Power
    2867

    Reputation

    Quote Originally Posted by Distilled Water View Post
    really? care to share the link kind sir?

    It's more expensive than 97/3 ground beef and if I can buy 10lbs at a time it cuts it even more so this may not be a bad thing.
    http://www.eggwhitesint.com/go/bodybuilding-protein, their is also Lana's Egg whites i've heard of just google it.
  24. Steveoph's Avatar
    Stats
    6'0"   lbs.
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    12,523
    Rep Power
    41243

    Reputation

    If you're just going to buy once at Costco/Sam's Club, I would suggest just going with a friend that is a member. Or if worst comes to worst, have cash in your hand and have somebody else check out with it, and pay them cash.

    PS It's still a ton cheaper for food in the US, and you've get better selection that in Canada. I hear you can pick up 40lb fresh chicken breast for $50 in Sam's Club in Buffalo, considering checking that out lol.

    PS I might be doing my math wrong, but isn't EggWhites International more expensive than costco? I can get 1L of Egg Whites for $3.15 or so, and the 4 gallon case (15 L) is $112 + $20 Shipping.
  25. dadream's Avatar
    Join Date
    Jan 2006
    Posts
    341
    Rep Power
    276

    Reputation

    Well you can change it a bit to cheaper meats and lower your grocery bill considerably. Intsead of tilapia buy tuna. Instead of ground beef buy ground turkey it is A LOT cheaper (atleast where I live, around $2.50/lb) I know they may not be of preference but you could end up saving a Grant or even a Benjamin.Of course you always save money when buying in bulk, you just better have a big freezer!
  26. Trauma1's Avatar
    Stats
    5'11"  220 lbs.
    Join Date
    Feb 2006
    Age
    35
    Posts
    15,425
    Rep Power
    57339

    Reputation

    Quote Originally Posted by dadream View Post
    Well you can change it a bit to cheaper meats and lower your grocery bill considerably. Intsead of tilapia buy tuna. Instead of ground beef buy ground turkey it is A LOT cheaper (atleast where I live, around $2.50/lb) I know they may not be of preference but you could end up saving a Grant or even a Benjamin.Of course you always save money when buying in bulk, you just better have a big freezer!
    Ground turkey isn't much cheaper where i'm at in florida.

    Evolutionary Muse - Inspire to Evolve
    Legendary

  27. Distilled Water's Avatar
    Stats
    5'9"  191 lbs.
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    9,669
    Rep Power
    2038266

    Reputation Reputation Reputation Reputation Reputation Reputation Reputation Reputation Reputation Reputation Reputation Reputation

    Quote Originally Posted by Trauma1 View Post
    Ground turkey isn't much cheaper where i'm at in florida.
    yea for the leaner stuff it's actually more expensive where Im at now.
    Serious Nutrition Solutions Representative
  28. Distilled Water's Avatar
    Stats
    5'9"  191 lbs.
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    9,669
    Rep Power
    2038266

    Reputation Reputation Reputation Reputation Reputation Reputation Reputation Reputation Reputation Reputation Reputation Reputation

    Verdicts in


    To eat this exact meal plan each day for 4 weeks will cost $291.37 (thats w/ tax). The stuff I priced is from a local grocery store, mixed and match'd store brand and name brand.

    I'm shooting high here just to be on the safe side of things. Also it doesn't include protein powders. I'll probably buy 50lbs from ATW of the Whey blend and 25lbs Milk Protein. As a going away to school present

    I'm doing DC training so gotta follow the DC type diet

    Meal 1:
    6 whole eggs
    8oz OJ
    1/2 cup oats (dry)
    16oz skim milk
    1/2 cup fat-free plain yogurt

    Meal 2:
    50gr protein powder
    2 peices whole wheat bread
    1banana
    2tbs natty peanut butter

    Meal 3:
    8oz Chicken
    1/4 cup Long Grain Rice
    1/2 cup green beans

    Post Workout:
    50gr protein powder
    1.5 cups Oatmeal (dry)

    Meal 5:
    8oz chicken
    1/4 cup long grain rice
    1/2 cup green beans

    Meal 6 & 7:
    8oz 90/10 ground beef
    1 cup brocoli
    1TBS EVOO

    Before Bed:
    1-2 scoops Milk Protein

    Daily Macros
    Protein: ~450gr
    Carbs: 250-350 (non-workout and workout)
    Fat: 80gr
    Calories: 3,500-4,000

    Since Im carb sensative im going to slowly add in carbs each week by about 30/week and will be at about the macros above by the time I leave for school. If I handle the carbs ok.
    Serious Nutrition Solutions Representative
  29. pmiller383's Avatar
    Stats
    5'10"  235 lbs.
    Join Date
    Sep 2007
    Age
    28
    Posts
    4,005
    Rep Power
    2668

    Reputation

    Quote Originally Posted by Steveoph View Post
    PS It's still a ton cheaper for food in the US, and you've get better selection that in Canada. I hear you can pick up 40lb fresh chicken breast for $50 in Sam's Club in Buffalo, considering checking that out lol.
    Damn I don't even know where a Sam's Club is
    I just started paying for all my own food again and its really not to bad for me. I am a big carb eater though, I live off of Oats, Oat Bran, and Broccoli. I am just waiting for Turkey to go on sale so I can stock up, its by far my favorite food. Depending on where you move to you may want to consider befriending people who work in restaurants. When I worked at a restaurant a couple years ago I was getting 30 pounds of chicken breast for a little less than $30 through our vendors.
    Muscle Pharm Rep
  30. Rugger's Avatar
    Join Date
    Dec 2007
    Posts
    4,060
    Rep Power
    4769

    Reputation

    When I bulk I spend about 80 a week. Chicken, fish and turkey included.
  31. Distilled Water's Avatar
    Stats
    5'9"  191 lbs.
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    9,669
    Rep Power
    2038266

    Reputation Reputation Reputation Reputation Reputation Reputation Reputation Reputation Reputation Reputation Reputation Reputation

    Im looking at buying a 3.5cubic foot freezer so I can stock up on sales.

    I know walmart will have ground beef for 2.39/lbs around here sometimes. Which would cut the coast of that alone from $104 to $67 a month
    Serious Nutrition Solutions Representative
  32. Frank Reynolds's Avatar
    Stats
    5'8"  210 lbs.
    Join Date
    Apr 2004
    Age
    31
    Posts
    3,667
    Rep Power
    136023

    Reputation Reputation Reputation

    I spend about 175 a week for my girl and i. Wish i could get it down, but i eat allot of sirloin..lol
  33. thebrainn's Avatar
    Stats
    5'10"  189 lbs.
    Join Date
    Jul 2008
    Posts
    3
    Rep Power
    77

    Reputation

    Quote Originally Posted by Distilled Water View Post
    Im looking at buying a 3.5cubic foot freezer so I can stock up on sales.

    I know walmart will have ground beef for 2.39/lbs around here sometimes. Which would cut the coast of that alone from $104 to $67 a month
    Definately check out craigslist.org

    I got my upright freezer there for under $100.
  

  
 

Similar Forum Threads

  1. I need a grocery list.....
    By waynaferd in forum Celtic Labs
    Replies: 19
    Last Post: 12-23-2008, 05:59 AM
  2. Grocery List......
    By mathis50262 in forum General Chat
    Replies: 1
    Last Post: 05-17-2008, 01:02 PM
  3. Grocery List Help!
    By WEEZYFBABY in forum Nutrition / Health
    Replies: 3
    Last Post: 05-12-2007, 10:29 PM
  4. grocery list $$$
    By snakebyte05 in forum Training Forum
    Replies: 12
    Last Post: 04-13-2006, 05:57 PM
  5. What is on your grocery list?
    By Ant. in forum Weight Loss
    Replies: 44
    Last Post: 08-02-2005, 02:12 PM

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •  
Log in
Log in