Trutein is available on NutraPlanet

Page 2 of 2 First 12

  1. I was just looking at this stuff on Nutraplanet. I just got 3 pounds of perdue Perfect portions individually wrapped roasted garlic with white wine boneless skinless chicken breast for $11.99. Plus I got 2 pounds of Berkly and Jensen Wild Caught Sockey Salmon Filets for $18.99, and another 3 pound bag of perdue skinless chicken thighs for $6.50. The total for all that meat still doesn't even come close to $50.


    Fifty bucks for 5 pounds of protein?. Thats insane, no matter how good it tastes!. I'll keep eating my chicken and salmon, you can have your $50 protein all to yourselves.

  2. Unbreakable
    David Dunn's Avatar

    Let me know how well that chicken works in your shaker bottle on the road to work after a workout.
    •   
       


  3. Quote Originally Posted by T-Bone View Post
    I was just looking at this stuff on Nutraplanet. I just got 3 pounds of perdue Perfect portions individually wrapped roasted garlic with white wine boneless skinless chicken breast for $11.99. Plus I got 2 pounds of Berkly and Jensen Wild Caught Sockey Salmon Filets for $18.99, and another 3 pound bag of perdue skinless chicken thighs for $6.50. The total for all that meat still doesn't even come close to $50.


    Fifty bucks for 5 pounds of protein?. Thats insane, no matter how good it tastes!. I'll keep eating my chicken and salmon, you can have your $50 protein all to yourselves.
    Simple Math Lesson:

    5g protein/oz @ 16oz/lb @ 8lbs = 640g protein for $38

    25g protein/scoop @ 67 scoops = 1,675 g protein for $50

    over 2.5x the amount of protein you purchased for $12 more.

    More math... 38/640= $0.06/g protein 50/1675= $0.03/g protein

    Also its more convenient and its much easier to drink 2 scoops of protein then down 10oz of chicken. Obviously whole foods should be your mainstay but don't be naive to the obvious benefits to a good protein powder.

  4. Quote Originally Posted by jasonschaffin View Post
    Simple Math Lesson:

    5g protein/oz @ 16oz/lb @ 8lbs = 640g protein for $38

    25g protein/scoop @ 67 scoops = 1,675 g protein for $50

    over 2.5x the amount of protein you purchased for $12 more.

    More math... 38/640= $0.06/g protein 50/1675= $0.03/g protein

    Also its more convenient and its much easier to drink 2 scoops of protein then down 10oz of chicken. Obviously whole foods should be your mainstay but don't be naive to the obvious benefits to a good protein powder.
    Well said
    Nutraplanet Representative
    PM me with any order questions and concerns

  5. Quote Originally Posted by T-Bone View Post
    I was just looking at this stuff on Nutraplanet. I just got 3 pounds of perdue Perfect portions individually wrapped roasted garlic with white wine boneless skinless chicken breast for $11.99. Plus I got 2 pounds of Berkly and Jensen Wild Caught Sockey Salmon Filets for $18.99, and another 3 pound bag of perdue skinless chicken thighs for $6.50. The total for all that meat still doesn't even come close to $50.


    Fifty bucks for 5 pounds of protein?. Thats insane, no matter how good it tastes!. I'll keep eating my chicken and salmon, you can have your $50 protein all to yourselves.
    Additionally, no one said that protein shakes should take the place of your regular whole food diet. That is why they are called supplements.

    However, I will stand by trutein 100%. Been using it for a while now, and have not found a better blend. I have several buddies of mine using it as well.
    •   
       


  6. I may have mis-represented what I was trying to say. I just think that the brand is kind of expensive. Basically the product is priced out of budget constraints.

  7. This is a Casein product, which you only take one scoop a day at night. This will last you 2 months. But the cost is about right. Normal 5lb protein is around 30 bucks. So, if most people take 3 shakes a day... thats 2 whey and 1 casein, your actually spending MORE money on your whey.. which would end up being 60 bucks for a 2 month supply. Overall this is not a bad price for what you get.

    If your interested in this product and trying it out, but its not in your budget, they also have a 2.5 tub for 30 bucks. That would last you a full month.

  8. Quote Originally Posted by Pipes View Post
    This is a Casein product, which you only take one scoop a day at night. This will last you 2 months. But the cost is about right. Normal 5lb protein is around 30 bucks. So, if most people take 3 shakes a day... thats 2 whey and 1 casein, your actually spending MORE money on your whey.. which would end up being 60 bucks for a 2 month supply. Overall this is not a bad price for what you get.

    If your interested in this product and trying it out, but its not in your budget, they also have a 2.5 tub for 30 bucks. That would last you a full month.
    trutein is not just casein. It is 40/40/20 whey/casein/egg.

  9. Right, but I suppose what I'm saying is, its very effective used as a pre bed shake as opposed to a simple whey shake.

  10. When will this stuff be back in stock(vanilla, and banana flavors)?

  11. I'll wait for a sale on this stuff.
  •   

      
     

Similar Forum Threads

  1. TRUTEIN - Still selling?
    By Whacked in forum Nutraplanet
    Replies: 86
    Last Post: 06-28-2012, 01:36 PM
  2. trutein
    By loupenguin in forum Supplements
    Replies: 0
    Last Post: 10-14-2010, 12:18 AM
  3. TruNutrition Sciences' Trutein is available on Nutraplanet
    By GregW in forum Company Promotions
    Replies: 2
    Last Post: 06-26-2010, 05:09 AM
Log in
Log in