Food Costs

  1. New Member
    SigEp05's Avatar
    Join Date
    Jun 2005
    Age
    34
    Posts
    91
    Rep Power
    159
    Level
    8
    Lv. Percent
    90.34%

    Food Costs


    Considering signing up with Bobo...before I do so, however, I am need to know how much money, on average, I would be spending on Food a week. I know Bobo gives a pretty detailed list, but on average, how much money would i be spending on food weekly?

  2. officially an adult
    dsl's Avatar
    Join Date
    Jun 2004
    Age
    30
    Posts
    630
    Rep Power
    442
    Level
    21
    Lv. Percent
    23.52%

    I'm cutting and probably spend about 60 bucks a week
  3. Registered User
    kwyckemynd00's Avatar
    Stats
    5'10"   lbs.
    Join Date
    Jun 2004
    Age
    31
    Posts
    5,324
    Rep Power
    2847
    Level
    52
    Lv. Percent
    88.66%
    Achievements Activity ProPosting ProPosting Authority

    It varies on size of your grocery list and size of your body

    Initial investment for me was $110 b/c of multivitamins, etc...second week was maybe $65 on a bulker....so, avg it at $80/wk.
    •   
       

  4. Senior Member
    silverSurfer's Avatar
    Stats
    5'8"  175 lbs.
    Join Date
    Dec 2003
    Age
    43
    Posts
    1,930
    Rep Power
    1099
    Level
    32
    Lv. Percent
    40.34%
    Achievements Activity ProPosting Pro

    Quote Originally Posted by kwyckemynd00
    It varies on size of your grocery list and size of your body

    Initial investment for me was $110 b/c of multivitamins, etc...second week was maybe $65 on a bulker....so, avg it at $80/wk.
    About the same here. I shop at WalMart.
  5. New Member
    desmo996's Avatar
    Join Date
    Dec 2004
    Age
    40
    Posts
    87
    Rep Power
    164
    Level
    8
    Lv. Percent
    33.96%

    It costs me roughly $10 a day to eat on the Muscle Building Program, plus gas to the grocery store several times a week or to several stores, I have cleaned out more then one store of a certain type of bagel.
  6. Board Supporter
    Poobah's Avatar
    Join Date
    Sep 2004
    Age
    42
    Posts
    1,027
    Rep Power
    637
    Level
    25
    Lv. Percent
    7.52%
    Achievements Posting Pro

    Quote Originally Posted by desmo996
    It costs me roughly $10 a day to eat on the Muscle Building Program, plus gas to the grocery store several times a week or to several stores, I have cleaned out more then one store of a certain type of bagel.
    lol... I hear that. I have a very hard time finding enough 12 grain dempsters bagels.. And pretty much clean the shelves off every time I go, and often have to resort to hitting multiple grocery stores to fill the quota.

    but all in all it's not all the expensive when cutting.... beats buying junk food and pizza.
  

  
 

Similar Forum Threads

  1. ZMA with food.
    By curt2go in forum Supplements
    Replies: 17
    Last Post: 08-08-2012, 06:10 PM
  2. Average cost of food per day?
    By ahf318 in forum Bulking
    Replies: 23
    Last Post: 10-31-2008, 04:27 PM
  3. Food costs
    By ironviking in forum General Chat
    Replies: 5
    Last Post: 03-19-2003, 11:05 AM
  4. Eat unhealthy food, or not eating at all?
    By bigbadboss101 in forum Weight Loss
    Replies: 12
    Last Post: 11-30-2002, 11:08 AM
  5. links to nutritional information on many foods
    By hamper19 in forum Weight Loss
    Replies: 6
    Last Post: 11-08-2002, 04:34 PM

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •  
Log in
Log in