my regime, how does it seem

  1. New Member
    Jfcripped21's Avatar
    Join Date
    Dec 2002
    Posts
    4
    Rep Power
    148
    Level
    2
    Lv. Percent
    28%

    my regime, how does it seem


    for bulking i will use nlarge2,creatine,zma,and a multi and when i cut i am going to use glutamine,whey,multi,and zma, how does it sound, or does anyone know a good bulking/cutting stack?also, i am on a budget cuz i dont work,lol

  2. Senior Member
    sage's Avatar
    Join Date
    Oct 2002
    Age
    34
    Posts
    1,606
    Rep Power
    966
    Level
    33
    Lv. Percent
    50.28%
    Achievements Activity ProPosting Pro

    im not a fan of any weightgainer...even the ever so popular nlarge. always have thought (even for the greatest ecto), taking regular protein powder and combing em' with rolled oats/dry oatmeal and essential fats (flax maybe or just pb) is the weightgainer you really should go for. also dont really need zma if your on a budget. better to spend that money on whole foods. (unless of course your coming off a cycle and need a test enhancer) Drop the glutamine....there is a great thread floating around here regarding board members views and experience with it whether on a cut or everyday use. Best supplement you can incorporate is to eat more. Pretty simple. I know you heard this before but its the truth. Vitamin C is see is missing. Livertabs been popluar when trying to gain mass/weight. but if you go that route, you probably can drop the multi. Supplementation is just one part of gaining and cutting. Change up your calorie intake and your workout outlook....get those three down, and you be good
  3. New Member
    Jfcripped21's Avatar
    Join Date
    Dec 2002
    Posts
    4
    Rep Power
    148
    Level
    2
    Lv. Percent
    28%

    iight, thanks, im not an ecto though, also, what other supplements would you recommend, and is eating every 3 hours ok, cuz im in school and its hard, i will probaly be eating at 630am;930;1230;330;630;and finally 930
    •   
       

  4. Senior Member
    sage's Avatar
    Join Date
    Oct 2002
    Age
    34
    Posts
    1,606
    Rep Power
    966
    Level
    33
    Lv. Percent
    50.28%
    Achievements Activity ProPosting Pro

    Originally posted by Jfcripped21
    iight, thanks, im not an ecto though, also, what other supplements would you recommend, and is eating every 3 hours ok, cuz im in school and its hard, i will probaly be eating at 630am;930;1230;330;630;and finally 930
    you can use a long list of other supplements but there really isnt a need. creatine, protein powder, vitamins, flax/hemp, and livertabs is all you really should focus on , along with whole food intake. i mean, you can look into vanadyl sulfate, magnesium (zma is a good combo), chromium picolinate...and shoot, if you want to go into ph/as ...there are numerous choices you can add. Not sure if you are asking for what ph to use. but then again, if you're looking for more natural supplementation, why use anything else other than the basics? as far as your eating times....thats text book.
  5. New Member
    Jfcripped21's Avatar
    Join Date
    Dec 2002
    Posts
    4
    Rep Power
    148
    Level
    2
    Lv. Percent
    28%

    when i use the liver tabs, are the vitamins necessary, and if so which vitamins, along with the protein powder. thanks for replying, and helping
  6. YellowJacket's Avatar
    Join Date
    Oct 2002
    Posts
    0
    Rep Power
    0
    Level
    37
    Lv. Percent
    95.44%
    Achievements Activity Pro

    Originally posted by Jfcripped21
    when i use the liver tabs, are the vitamins necessary, and if so which vitamins, along with the protein powder. thanks for replying, and helping
    Only extra C should be considered. Liver tabs contain enough fat soluble vitamins to hold you. Between them and your diet, you're getting more than enough. I wouldnt even opt for the C if you're jsut starting out. Never pay for a weight gainer, go to the nutrition section and myself and Supa Freak 420 have each posted killer bulking meal replacement shakes that you can make on your own for around $.40 cents a day. Calm down on the supps too if you're just starting out. Heavy weights and your diet will be the deciding factor in your overall mass gains. Supplements are just that, supplements to supplement your diet if its lacking certain items needed to obtain the mass you want. Whey protein powder, liver tabs, flax/hemp oil and creatine is the absolute most you need right now. If the $$ is tight, settle for protein powder until you can afford the others.
  7. Registered User
    jweave23's Avatar
    Stats
    6'0"  237 lbs.
    Join Date
    Oct 2002
    Posts
    2,612
    Rep Power
    1454
    Level
    37
    Lv. Percent
    30.63%
    Achievements Activity ProPosting Pro

    Originally posted by sage
    im not a fan of any weightgainer...even the ever so popular nlarge. always have thought (even for the greatest ecto), taking regular protein powder and combing em' with rolled oats/dry oatmeal and essential fats (flax maybe or just pb) is the weightgainer you really should go for. also dont really need zma if your on a budget. better to spend that money on whole foods. (unless of course your coming off a cycle and need a test enhancer) Drop the glutamine....there is a great thread floating around here regarding board members views and experience with it whether on a cut or everyday use. Best supplement you can incorporate is to eat more. Pretty simple. I know you heard this before but its the truth. Vitamin C is see is missing. Livertabs been popluar when trying to gain mass/weight. but if you go that route, you probably can drop the multi. Supplementation is just one part of gaining and cutting. Change up your calorie intake and your workout outlook....get those three down, and you be good
    VERY solid advice.

    I would just use: liver tabs, whey, Vit C, and really everything else you can cover with food. Chesk out the "Food of the gods" thread labrad started also.
  8. Anabolic Innovations Owner
    CROWLER's Avatar
    Join Date
    Dec 2002
    Posts
    6,545
    Rep Power
    4830
    Level
    54
    Lv. Percent
    54.89%
    Achievements Activity ProPosting ProPosting Authority

    Originally posted by YellowJacket


    Only extra C should be considered. Liver tabs contain enough fat soluble vitamins to hold you. Between them and your diet, you're getting more than enough. I wouldnt even opt for the C if you're jsut starting out. Never pay for a weight gainer, go to the nutrition section and myself and Supa Freak 420 have each posted killer bulking meal replacement shakes that you can make on your own for around $.40 cents a day. Calm down on the supps too if you're just starting out. Heavy weights and your diet will be the deciding factor in your overall mass gains. Supplements are just that, supplements to supplement your diet if its lacking certain items needed to obtain the mass you want. Whey protein powder, liver tabs, flax/hemp oil and creatine is the absolute most you need right now. If the $$ is tight, settle for protein powder until you can afford the others.
    Y/J I searched the posts in the nutrition area.

    Is the posts about weight gain shakes for around $.40 a day a sticky or just a regular post?

    I know I could use it. My food bill per week is getting bigger and bigger.
    If you have it I am sure a link would be appreciated thanks.
  9. YellowJacket's Avatar
    Join Date
    Oct 2002
    Posts
    0
    Rep Power
    0
    Level
    37
    Lv. Percent
    95.44%
    Achievements Activity Pro

    15 oz milk
    2 scoops natural peanut butter
    2 scoops protein powder
    1 tblspoon flax oil
    1/3 cup crushed oatmeal

    -Mix it all up with a hand blender it it actually tastes very good.....and will pack on the mass for sure. As for your diet, I will put in bold some changes I would make:
  10. Anabolic Innovations Owner
    CROWLER's Avatar
    Join Date
    Dec 2002
    Posts
    6,545
    Rep Power
    4830
    Level
    54
    Lv. Percent
    54.89%
    Achievements Activity ProPosting ProPosting Authority

    Originally posted by YellowJacket
    15 oz milk
    2 scoops natural peanut butter
    2 scoops protein powder
    1 tblspoon flax oil
    1/3 cup crushed oatmeal

    -Mix it all up with a hand blender it it actually tastes very good.....and will pack on the mass for sure. As for your diet, I will put in bold some changes I would make:
    Ok thanks.

    That is basically what I but I lower the amount of the milk because of all the simple sugars. I also up the oatmeal and oil a bit.
    I got the recipe from SixPack.

    Unfortunately it is costs ALOT more than $.40
  11. YellowJacket's Avatar
    Join Date
    Oct 2002
    Posts
    0
    Rep Power
    0
    Level
    37
    Lv. Percent
    95.44%
    Achievements Activity Pro

    Originally posted by CROWLER


    Unfortunately it is costs ALOT more than $.40
    Then maybe you should opt for the cheaper, generic oatmeal, PB, etc.
  12. Anabolic Innovations Owner
    CROWLER's Avatar
    Join Date
    Dec 2002
    Posts
    6,545
    Rep Power
    4830
    Level
    54
    Lv. Percent
    54.89%
    Achievements Activity ProPosting ProPosting Authority

    Originally posted by YellowJacket


    Then maybe you should opt for the cheaper, generic oatmeal, PB, etc.
    Oh cool so it DOES only cost you $.40 VERY COOL BRO>

    I will go do the math and report back what I can find. I had never done the math before.

    What kind of protein do you use?
  13. YellowJacket's Avatar
    Join Date
    Oct 2002
    Posts
    0
    Rep Power
    0
    Level
    37
    Lv. Percent
    95.44%
    Achievements Activity Pro

    Originally posted by CROWLER


    Oh cool so it DOES only cost you $.40 VERY COOL BRO>

    I will go do the math and report back what I can find. I had never done the math before.

    What kind of protein do you use?
    Pro Rated 100% whey. $38 for 10lbs.
  14. Anabolic Innovations Owner
    CROWLER's Avatar
    Join Date
    Dec 2002
    Posts
    6,545
    Rep Power
    4830
    Level
    54
    Lv. Percent
    54.89%
    Achievements Activity ProPosting ProPosting Authority

    HA HA ok I am a little slow.

    I didn't realize you were joking with me. DUH.

    The milk alone is $.30 So it is definitely MORE than $.40

    Y/J bro you had me going there oh well.
  15. Anabolic Innovations Owner
    CROWLER's Avatar
    Join Date
    Dec 2002
    Posts
    6,545
    Rep Power
    4830
    Level
    54
    Lv. Percent
    54.89%
    Achievements Activity ProPosting ProPosting Authority

    Originally posted by YellowJacket


    Pro Rated 100% whey. $38 for 10lbs.
    So the protein alone is about $.40.
  16. YellowJacket's Avatar
    Join Date
    Oct 2002
    Posts
    0
    Rep Power
    0
    Level
    37
    Lv. Percent
    95.44%
    Achievements Activity Pro

    Originally posted by CROWLER
    HA HA ok I am a little slow.

    I didn't realize you were joking with me. DUH.

    The milk alone is $.30 So it is definitely MORE than $.40

    Y/J bro you had me going there oh well.
    Dude, I go and buy everything I need for this shake (but the milk) in bulk and it costs me about $60 maybe a little less, but we'll go with $60. And It doesnt run out for seemingly ever. So if you average the total prices with the number of days until its gone, its about $.40-.45 a day.
  17. Anabolic Innovations Owner
    CROWLER's Avatar
    Join Date
    Dec 2002
    Posts
    6,545
    Rep Power
    4830
    Level
    54
    Lv. Percent
    54.89%
    Achievements Activity ProPosting ProPosting Authority

    Originally posted by YellowJacket

    Dude, I go and buy everything I need for this shake (but the milk) in bulk and it costs me about $60 maybe a little less, but we'll go with $60. And It doesnt run out for seemingly ever. So if you average the total prices with the number of days until its gone, its about $.40-.45 a day.
    Then you aren't doing a complete shake like this per day.

    15 oz milk
    2 scoops natural peanut butter
    2 scoops protein powder
    1 tblspoon flax oil
    1/3 cup crushed oatmeal

    The protein alone, 2 scoops is $.40 and the milk is $.30 so OBVIOUSLY it is MORE than $.40 No biggy bro I was just trying to find a cheaper way to get my shakes

    You must only be getting like a half a shake or less a day.

    I would recommend upping the amount of the shake you drink, but that is just my opinon.
  18. YellowJacket's Avatar
    Join Date
    Oct 2002
    Posts
    0
    Rep Power
    0
    Level
    37
    Lv. Percent
    95.44%
    Achievements Activity Pro

    Originally posted by CROWLER

    The protein and milk are $.70

    You must only be getting like a half a shake or less a day.

    I would recommend upping the amount of the shake you drink, but that is just my opinon.
    Im not sure if you're being a smartass or if you're not understanding economics. The cost of living in WV differs greatly from that of Florida. Food here is very inexpensive. We have the highest poverty rate and highest unemployment rate in the country, things are very cheap here, especially food. I assume you, Im getting a full shake. Maybe not 1 everyday, but very often.
  19. New Member
    DarCSA's Avatar
    Join Date
    Oct 2002
    Posts
    0
    Rep Power
    0
    Level
    18
    Lv. Percent
    53.25%

    Good recipe to follow. Also look for the thread on wardog's treats. They are good as well. It is a in between meal protein snack it could help you as well.
  20. Senior Member
    sage's Avatar
    Join Date
    Oct 2002
    Age
    34
    Posts
    1,606
    Rep Power
    966
    Level
    33
    Lv. Percent
    50.28%
    Achievements Activity ProPosting Pro

    indeed, why does it matter if this homemade mrp is 40cent (which YJ im sure just ball parked cuz its cheap and cost efficient) or a bit more. I doubt you are trying to argue about this crowler....its a good mix of fat, protein, and complex carb. So why try to prove its exact pricing. Just knowing its a much much cheaper meal replacement shake than any inferior brands chock full of maltadextrine and no efa's, is good enough for me. Bump on this mrp. (thats the first time EVER i used that word bump here or anywhere else)
  21. Anabolic Innovations Owner
    CROWLER's Avatar
    Join Date
    Dec 2002
    Posts
    6,545
    Rep Power
    4830
    Level
    54
    Lv. Percent
    54.89%
    Achievements Activity ProPosting ProPosting Authority

    Originally posted by sage
    indeed, why does it matter if this homemade mrp is 40cent (which YJ im sure just ball parked cuz its cheap and cost efficient) or a bit more. I doubt you are trying to argue about this crowler....its a good mix of fat, protein, and complex carb. So why try to prove its exact pricing. Just knowing its a much much cheaper meal replacement shake than any inferior brands chock full of maltadextrine and no efa's, is good enough for me. Bump on this mrp. (thats the first time EVER i used that word bump here or anywhere else)
    Yep you are right, I did not intend to argue..

    I simply saw the post saying it was $.40 for a weight gain shake I was on AIM and told a couple bros.

    They said BULL**** !!!!!!!!!!

    You are full of ****.

    And I said no, hold on I will find the recipe and give it to you guys.
    So THIS is why I was so intent on finding out how to do it for $.40.

    So GULP here I go to tell the bros I ****ed up
  22. Anabolic Innovations Owner
    CROWLER's Avatar
    Join Date
    Dec 2002
    Posts
    6,545
    Rep Power
    4830
    Level
    54
    Lv. Percent
    54.89%
    Achievements Activity ProPosting ProPosting Authority

    Originally posted by YellowJacket


    Im not sure if you're being a smartass or if you're not understanding economics. The cost of living in WV differs greatly from that of Florida. Food here is very inexpensive. We have the highest poverty rate and highest unemployment rate in the country, things are very cheap here, especially food. I assume you, Im getting a full shake. Maybe not 1 everyday, but very often.
    LOL no I wasn't trying to be a smart ass.

    See my above post why I was so intent on finding out the price.

    I do understand economics. When 1 ingreedient, the protein, costs $.40 it is IMPOSSIBLE to have the total recipe cost $.40. NO matter how cheap you get the peanut butter, oats etc

    You do understand that right?

    I understand now it costs more than $.40 so no biggy bro.

    Didn't mean to come off sounding bad so I apologize if you took it bad.
  23. YellowJacket's Avatar
    Join Date
    Oct 2002
    Posts
    0
    Rep Power
    0
    Level
    37
    Lv. Percent
    95.44%
    Achievements Activity Pro

    Originally posted by CROWLER


    I understand now it costs more than $.40 so no biggy bro.

    Didn't mean to come off sounding bad so I apologize if you took it bad.
    Ok, I apologize, maybe $.60 or $.75 a day, doesnt really matter, its under $1. I hope everyone can afford that.
  24. Registered User
    jweave23's Avatar
    Stats
    6'0"  237 lbs.
    Join Date
    Oct 2002
    Posts
    2,612
    Rep Power
    1454
    Level
    37
    Lv. Percent
    30.63%
    Achievements Activity ProPosting Pro

    Originally posted by YellowJacket
    15 oz milk
    2 scoops natural peanut butter
    2 scoops protein powder
    1 tblspoon flax oil
    1/3 cup crushed oatmeal

    -Mix it all up with a hand blender it it actually tastes very good.....and will pack on the mass for sure. As for your diet, I will put in bold some changes I would make:
    I love that recipe, I usually do the same thing. I loike the taste that flax gives it, a nutty flavor kinda

     

    BTW I don't give a crap how much it costs
  25. YellowJacket's Avatar
    Join Date
    Oct 2002
    Posts
    0
    Rep Power
    0
    Level
    37
    Lv. Percent
    95.44%
    Achievements Activity Pro

    Originally posted by jweave23


    BTW I don't give a crap how much it costs
    ****, I feed the homeless with this shake.
  26. Senior Member
    Biggs's Avatar
    Join Date
    Dec 2002
    Posts
    1,285
    Rep Power
    788
    Level
    30
    Lv. Percent
    49.85%
    Achievements Activity ProPosting Pro

    Originally posted by jweave23
    I loike (sic ) the taste that flax gives it, a nutty flavor kinda
    Flax makes everything taste ****ing good bro. Add the oil or the ground seeds to all kinds of ****. Impress your friends, astound your neighbors, chug them EFA's !

    In response to the original post do not use Nlarge, tastes nice and fills you up (briefly) but with a billion lbs of mofo-dextrin it damned well better. Buy a larger tub of cheaper better protein, and use the extra cash to get some liver tabs... they work.
  

  
 

Similar Forum Threads

  1. my m drol cycle- how does it look
    By mikey172 in forum Anabolics
    Replies: 3
    Last Post: 09-14-2010, 04:54 PM
  2. First PH Cycle, how does it look?
    By RwhJR3 in forum Anabolics
    Replies: 8
    Last Post: 07-01-2007, 09:27 PM
  3. My PCT, how does it look?
    By muscles4life in forum Anabolics
    Replies: 11
    Last Post: 01-23-2004, 01:20 AM
  4. From Keto to bulk - How does it look?
    By goldylight in forum Weight Loss
    Replies: 23
    Last Post: 09-23-2003, 04:10 PM
  5. Replies: 18
    Last Post: 05-24-2003, 09:45 PM

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •  
Log in
Log in