how much money do you spend... - AnabolicMinds.com

how much money do you spend...

  1. New Member
    Gstyle24's Avatar
    Join Date
    Feb 2007
    Age
    29
    Posts
    71
    Rep Power
    128

    Reputation

    how much money do you spend...


    how much money do u spend on food a week? or month, whatever u keep track of?

    i'm asking this cause at the rate i'm going, i'm spending about 100 bucks a week just on food and water alone.. and i only eat like 4 or 5 times a day, this isn't even counting eating out, this is just from what i spend at the grocery store, and i don't overspend i usually get good sales and stuff... so i'm wandering what the usual rate is for everybody, cause dam i can't afford to keep doing this, thats 400 bucks a month on just food... not even counting protein shakes

  2. New Member
    Sinon's Avatar
    Stats
    5'11"  173 lbs.
    Join Date
    Jan 2009
    Age
    27
    Posts
    216
    Rep Power
    178

    Reputation

    Hmm. 75ish or less.

    Mozilla/5.0 (Danger hiptop 4.7; U; rv:1.7.12) Gecko/20050920
  3. Advanced Member
    Liquid13's Avatar
    Stats
    5'11"  170 lbs.
    Join Date
    Nov 2008
    Age
    28
    Posts
    835
    Rep Power
    489

    Reputation

    Water is free out of the faucet
    •   
       

  4. Senior Member
    Highlanda01602's Avatar
    Join Date
    Dec 2005
    Posts
    1,254
    Rep Power
    737

    Reputation

    When you eat right, it can absolutely run that high. It's always a little unsettling how the most natural of food choices tend to be the most expensive. Supply and demand... it can hurt. I hover around the same price, but food is basically my number one priority when it comes to spending money (next to paying for a gym membership).

    There are ways to conserve funds through bulk supply, and its worth it to at least crunch the numbers to see how you will fare. BJ's, Costco, and similiar bulk food stores can set you up with larger value deals that can put some money back in your pocket. It takes planning and strategizing, but its worth it.
  5. Elite Member
    suncloud's Avatar
    Stats
    5'9"  201 lbs.
    Join Date
    Jan 2008
    Age
    37
    Posts
    6,352
    Rep Power
    3260

    Reputation

    125 per week i think.
  6. Board Supporter
    Frank Reynolds's Avatar
    Stats
    5'8"  210 lbs.
    Join Date
    Apr 2004
    Age
    31
    Posts
    3,667
    Rep Power
    136023

    Reputation Reputation Reputation

    I spend about 100-125 per week, not counting shake consumption.
  7. Board Sponsor
    Aggravated's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    2,746
    Rep Power
    1500

    Reputation

    Why on earth would you pay for water? Other than the water bill?
  8. New Member
    Gstyle24's Avatar
    Join Date
    Feb 2007
    Age
    29
    Posts
    71
    Rep Power
    128

    Reputation

    first of all, because here in houston texas, the tap water is nasty, and the water i buy isn't even that much to the bill, its like 20 bucks more a month for good water, and i drink a ****load of it
  9. Senior Member
    WarcraftJJS's Avatar
    Stats
    5'10"  250 lbs.
    Join Date
    May 2008
    Age
    34
    Posts
    1,202
    Rep Power
    93586

    Reputation Reputation

    Just on myself about $75 to $100. And lets not even talk about for Supps.
    Arnold Classic: 2009 - 2014
    Comments by this person are their own personal opinion and should be taken as that. Unless quoted from a different source.
  10. Board Sponsor
    Aggravated's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    2,746
    Rep Power
    1500

    Reputation

    Quote Originally Posted by Gstyle24 View Post
    first of all, because here in houston texas, the tap water is nasty, and the water i buy isn't even that much to the bill, its like 20 bucks more a month for good water, and i drink a ****load of it
    I guess.

    I spend about 75 on myself weekly. It was more, but I am done with the bulk now. Back down to maintenance calories.
  11. New Member
    Maverick60's Avatar
    Stats
    6'0"   lbs.
    Join Date
    Aug 2007
    Posts
    312
    Rep Power
    243

    Reputation

    Quote Originally Posted by Gstyle24 View Post
    first of all, because here in houston texas, the tap water is nasty, and the water i buy isn't even that much to the bill, its like 20 bucks more a month for good water, and i drink a ****load of it
    Have you tried the pitchers with filters? Pur and Brita make them, and they also make filters that attach to the faucet of your sink. I only spend about $8 on a filter every2 or 3 months. I love mine.

    I normally spend about $400-425 a month, but that includes what my little one eats when shes with me too. I moved a few months ago and had to shop around because the stores around here were a lot more expensive than the one I used to shop at. I tried like 4 stores before I found one with good prices and a good selection of what I liked.
  12. Board Sponsor
    Aggravated's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    2,746
    Rep Power
    1500

    Reputation

    Quote Originally Posted by Maverick60 View Post
    Have you tried the pitchers with filters? Pur and Brita make them, and they also make filters that attach to the faucet of your sink. I only spend about $8 on a filter every2 or 3 months. I love mine.

    I normally spend about $400-425 a month, but that includes what my little one eats when shes with me too. I moved a few months ago and had to shop around because the stores around here were a lot more expensive than the one I used to shop at. I tried like 4 stores before I found one with good prices and a good selection of what I liked.
    A good store makes all the difference. I actually have to shop at three different stores to get everything I need. The ****ing grocery is an adventure on the weekends.
  13. New Member
    MasterFlexx's Avatar
    Stats
    5'7"  179 lbs.
    Join Date
    Aug 2007
    Age
    29
    Posts
    162
    Rep Power
    167

    Reputation

    Every Sunday I go out and hit up a local grocery store and costco to restock up on the things I need for the following week. I usually hit about $70-80 per week.
  14. Professional Member
    ozarkaBRAND's Avatar
    Stats
    5'9"  175 lbs.
    Join Date
    May 2007
    Posts
    4,278
    Rep Power
    5601

    Reputation

    about $100 every 2 weeks.. Paleo diet rocks.
  15. New Member
    Gstyle24's Avatar
    Join Date
    Feb 2007
    Age
    29
    Posts
    71
    Rep Power
    128

    Reputation

    Quote Originally Posted by Maverick60 View Post
    Have you tried the pitchers with filters? Pur and Brita make them, and they also make filters that attach to the faucet of your sink. I only spend about $8 on a filter every2 or 3 months. I love mine.

    I normally spend about $400-425 a month, but that includes what my little one eats when shes with me too. I moved a few months ago and had to shop around because the stores around here were a lot more expensive than the one I used to shop at. I tried like 4 stores before I found one with good prices and a good selection of what I liked.
    that might be a good investment cause my roomates drink a lot of water too... but man i can't believe how much food costs a month, i mean with a 300 dollar car payment, 450 for rent, all other bills, pretty much leaves me with no extra to go out and drink and have fun
  16. Board Sponsor
    Aggravated's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    2,746
    Rep Power
    1500

    Reputation

    Quote Originally Posted by Gstyle24 View Post
    that might be a good investment cause my roomates drink a lot of water too... but man i can't believe how much food costs a month, i mean with a 300 dollar car payment, 450 for rent, all other bills, pretty much leaves me with no extra to go out and drink and have fun
    Going out, drinking, and having fun? Sounds like a way to lose some gains yo!
  17. Advanced Member
    manny1010's Avatar
    Join Date
    Jun 2008
    Age
    31
    Posts
    722
    Rep Power
    879

    Reputation

    Walmart baby. Thats about the only place I shop.
  18. New Member
    Maverick60's Avatar
    Stats
    6'0"   lbs.
    Join Date
    Aug 2007
    Posts
    312
    Rep Power
    243

    Reputation

    Quote Originally Posted by Aggravated View Post
    Going out, drinking, and having fun? Sounds like a way to lose some gains yo!
    Thats a personal choice that some may be willing to put up with. Thats still cool. Being ocd about gaining the absolute most muscle in the absolute shortest time shouldnt be a requirement to workout. Still gotta live life sometimes...
  19. New Member
    lowboy's Avatar
    Stats
    5'6"  165 lbs.
    Join Date
    May 2008
    Age
    28
    Posts
    62
    Rep Power
    109

    Reputation

    I am right around $75 a week and that is shopping in bulk at the local BJ's wholesale club.
  20. Board Sponsor
    Aggravated's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    2,746
    Rep Power
    1500

    Reputation

    Quote Originally Posted by Maverick60 View Post
    Thats a personal choice that some may be willing to put up with. Thats still cool. Being ocd about gaining the absolute most muscle in the absolute shortest time shouldnt be a requirement to workout. Still gotta live life sometimes...
    I know, I was just messing around
  21. Advanced Member
    BabyHulk's Avatar
    Stats
    6'0"   lbs.
    Join Date
    Feb 2007
    Posts
    878
    Rep Power
    856

    Reputation

    My clan of 4 takes 150-200/week at Walmart and Sams Club. Thats with protein included. No meat purchased anywhere but sams. This is also without other supps, etc. Two kids can really put that extra money on a grocery bill.
  22. Board Sponsor
    Aggravated's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    2,746
    Rep Power
    1500

    Reputation

    Quote Originally Posted by BabyHulk View Post
    My clan of 4 takes 150-200/week at Walmart and Sams Club. Thats with protein included. No meat purchased anywhere but sams. This is also without other supps, etc. Two kids can really put that extra money on a grocery bill.
    I bet. Sometimes my GF and I spend upwards of $130. We both eat clean and healthy though, so that costs money of course.
  23. New Member
    rickesq's Avatar
    Stats
    5'10"  200 lbs.
    Join Date
    Jan 2009
    Posts
    11
    Rep Power
    74

    Reputation

    about 70$ a week here
  24. Advanced Member
    BabyHulk's Avatar
    Stats
    6'0"   lbs.
    Join Date
    Feb 2007
    Posts
    878
    Rep Power
    856

    Reputation

    Quote Originally Posted by Aggravated View Post
    I bet. Sometimes my GF and I spend upwards of $130. We both eat clean and healthy though, so that costs money of course.
    The healthy stuff definitely piles on the dough! I try to stay out of the health food store except when I pick up my Ezek bread. I have a hard time not picking up stevia, and more stuff.
  25. Board Sponsor
    Aggravated's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    2,746
    Rep Power
    1500

    Reputation

    Quote Originally Posted by BabyHulk View Post
    The healthy stuff definitely piles on the dough! I try to stay out of the health food store except when I pick up my Ezek bread. I have a hard time not picking up stevia, and more stuff.
    I hear ya! I spent $9 on a jar of almond butter the other day!!! WTF!!! And, if you guys didn't know... Big Lots has huge cans of whole natty almonds for $3. If you have a Big Lots near you! That reminds me, I should just buy those and make my own almond butter!
  26. Advanced Member
    BabyHulk's Avatar
    Stats
    6'0"   lbs.
    Join Date
    Feb 2007
    Posts
    878
    Rep Power
    856

    Reputation

    Quote Originally Posted by Aggravated View Post
    I hear ya! I spent $9 on a jar of almond butter the other day!!! WTF!!! And, if you guys didn't know... Big Lots has huge cans of whole natty almonds for $3. If you have a Big Lots near you! That reminds me, I should just buy those and make my own almond butter!
    Thanks. I got one 4 miles from home. going today my friend!
  27. Board Sponsor
    Aggravated's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    2,746
    Rep Power
    1500

    Reputation

    Quote Originally Posted by BabyHulk View Post
    Thanks. I got one 4 miles from home. going today my friend!
    Let me know what you find!!!
  28. New Member
    warholsmuse's Avatar
    Stats
    5'8"  0 lbs.
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    3
    Rep Power
    69

    Reputation

    Like 50 dollars a week but I'm a vegan.
  29. New Member
    Carcaya's Avatar
    Stats
    6'2"  228 lbs.
    Join Date
    Jul 2008
    Age
    27
    Posts
    418
    Rep Power
    299

    Reputation

    500 a month on bulk, probably 300 on cut.
  30. New Member
    Esox Express's Avatar
    Stats
    5'6"  160 lbs.
    Join Date
    Apr 2008
    Posts
    336
    Rep Power
    247

    Reputation

    100 bucks a week??!?!? yall can eat.

    I just went shopping the other day and spent like 40 dollars for the week.

    It was something like 3pounds of ground beef, 3 pounds of chicken breasts, 3 dozen eggs, a few packets of tuna, some frozen fish, a few other things I'm forgetting....... (CKD)

    I'm also in college so I'm looking to cut every last frickin penny.
  31. NutraPlanet NinjaMonkey Rep
    Steveoph's Avatar
    Stats
    6'0"   lbs.
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    12,523
    Rep Power
    41242

    Reputation

    Quote Originally Posted by Esox Express View Post
    100 bucks a week??!?!? yall can eat.

    I just went shopping the other day and spent like 40 dollars for the week.

    It was something like 3pounds of ground beef, 3 pounds of chicken breasts, 3 dozen eggs, a few packets of tuna, some frozen fish, a few other things I'm forgetting....... (CKD)

    I'm also in college so I'm looking to cut every last frickin penny.
    Too bad you're on a CKD or you could do my trick. Buy 25lb bags of Steelcut Oats and Oatbran I have something like 40lbs of Protein Powder lying around here as well... A flavour for every mood
  32. New Member
    danielwfoster's Avatar
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    7
    Rep Power
    71

    Reputation

    I spend about $75 a week, and I have Brita pitchers in my fridge, with 4 gallons of COLD tap water on hand to put in them.
  •   

      
     

Similar Forum Threads

  1. Replies: 20
    Last Post: 12-17-2009, 11:31 AM
  2. Replies: 3
    Last Post: 07-22-2008, 01:11 PM
  3. Replies: 37
    Last Post: 05-19-2008, 07:15 PM
  4. What Would you Do? Help Me Spend My $$
    By BoneDaddy in forum Supplements
    Replies: 19
    Last Post: 11-03-2007, 11:03 AM
  5. How much do you spend
    By Patuba in forum Anabolics
    Replies: 0
    Last Post: 12-12-2002, 03:48 PM

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •  
Log in
Log in