What is the cheapest

  1. Elite Member
    djbombsquad's Avatar
    Stats
    5'5"  150 lbs.
    Join Date
    Dec 2006
    Posts
    6,958
    Rep Power
    403153
    Level
    58
    Lv. Percent
    84.59%
    Achievements Activity ProActivity AuthorityPosting ProPosting Authority

    What is the cheapest


    What is cheepest way to get caloires per dollar and where?

  2. Registered User
    Ubiquitous's Avatar
    Stats
    6'3"  231 lbs.
    Join Date
    Mar 2005
    Age
    36
    Posts
    3,462
    Rep Power
    1852
    Level
    42
    Lv. Percent
    2.57%
    Achievements Activity ProPosting Pro

    You have a very thick accent, but I understand and am not judging you.

    Calorie-dense food. There are many options...

    Well, for omnivores there is at least.

    I'd say the supermarket. Or if you're snazzy, whole foods.

    Natty PB is a good way to add more calories.
  3. Registered User
    OCCFan023's Avatar
    Stats
    6'4"  210 lbs.
    Join Date
    Feb 2006
    Age
    25
    Posts
    3,789
    Rep Power
    2003
    Level
    42
    Lv. Percent
    48.62%
    Achievements Activity ProPosting Pro

    Costco if you have the ability to buy in bulk. Natty PB= godsend, almonds, olive oil, bulk canned tuna, and skim milk. Always easier to get some more calories in with those.
    •   
       

  4. NutraPlanet NinjaMonkey Rep
    Steveoph's Avatar
    Stats
    6'0"   lbs.
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    12,522
    Rep Power
    41252
    Level
    67
    Lv. Percent
    41.42%
    Achievements Activity AuthorityActivity ProPosting ProPosting AuthorityPosting Veteran

    In Canada we have bulk barn, which has some good prices on bulk produce. I can get a kilo of oats for 1.35 which is pretty good, Costco doesn't carry bulk oats up here.

    Costco like stated earlier is a great place to buy in bulk though, and for alot of produce you can get huge quantities for cheap, I'd definitely start there. You can get bulk nuts there, almond butter ( or PB), good frozen veggies for shakes with tons of skim milk and eggs. Buying in bulk is what you need to do. I assume you want to eat relatively clean, because you can bulk up on unhealthy foods for cheap as well.
  5. Elite Member
    djbombsquad's Avatar
    Stats
    5'5"  150 lbs.
    Join Date
    Dec 2006
    Posts
    6,958
    Rep Power
    403153
    Level
    58
    Lv. Percent
    84.59%
    Achievements Activity ProActivity AuthorityPosting ProPosting Authority

    I got at wallmart for about 40+ cents yellow corn muffin with 840 caloires. I need something that has more caloires for about the same cost.
  6. Elite Member
    stxnas's Avatar
    Stats
    5'8"  195 lbs.
    Join Date
    Jan 2006
    Age
    33
    Posts
    9,986
    Rep Power
    986036
    Level
    68
    Lv. Percent
    70.5%
    Achievements Activity ProActivity AuthorityPosting ProPosting Authority

    Don't forget rolled oats.

    You can make your own smoothies/weight gainers pretty easily. Natty PB, eggs, milled flax, rolled oats (grind them in a coffee bean grinder if possible), skim milk, lowfat yogurt, protein powder, fruits of your choice, sucralose, olive oil etc. These can all be purchased at any grocery store or bulk stores and are pretty cheap.
    RcB Since 09-06-2011 20:55 EST, Post 49
  7. Elite Member
    djbombsquad's Avatar
    Stats
    5'5"  150 lbs.
    Join Date
    Dec 2006
    Posts
    6,958
    Rep Power
    403153
    Level
    58
    Lv. Percent
    84.59%
    Achievements Activity ProActivity AuthorityPosting ProPosting Authority

    vones brought back double cupon back so I can look there right? I am just looking for the most cost effective food or what ever it is per caloire.
  8. New Member
    worm's Avatar
    Stats
    5'10"  195 lbs.
    Join Date
    Aug 2004
    Age
    39
    Posts
    108
    Rep Power
    40881
    Level
    13
    Lv. Percent
    18.12%

    All of the things the guys above said. Every morning before work I throw skim milk a cup of oats a couple table spoons of natty peanut butter a couple of eggs and a scoop of protien powder in the blender. You can't get to many better cheaper calories than that. But if your just looking for calories per dollar look into bulk tubs of lard.
  9. Senior Member
    sogone2day's Avatar
    Join Date
    Dec 2005
    Posts
    1,158
    Rep Power
    690
    Level
    25
    Lv. Percent
    62.89%
    Achievements Posting Pro

    Quote Originally Posted by Steveoph View Post
    In Canada we have bulk barn, which has some good prices on bulk produce. I can get a kilo of oats for 1.35 which is pretty good, Costco doesn't carry bulk oats up here.

    Costco like stated earlier is a great place to buy in bulk though, and for alot of produce you can get huge quantities for cheap, I'd definitely start there. You can get bulk nuts there, almond butter ( or PB), good frozen veggies for shakes with tons of skim milk and eggs. Buying in bulk is what you need to do. I assume you want to eat relatively clean, because you can bulk up on unhealthy foods for cheap as well.
    Costco carries a big ass box of quaker oatmeaL, i think like 5kgs
  10. Registered User
    Ubiquitous's Avatar
    Stats
    6'3"  231 lbs.
    Join Date
    Mar 2005
    Age
    36
    Posts
    3,462
    Rep Power
    1852
    Level
    42
    Lv. Percent
    2.57%
    Achievements Activity ProPosting Pro

    Quote Originally Posted by sogone2day View Post
    Costco carries a big ass box of quaker oatmeaL, i think like 5kgs
    4.08kg to be exact.
  11. New Member
    loner's Avatar
    Join Date
    Dec 2006
    Posts
    45
    Rep Power
    120
    Level
    6
    Lv. Percent
    37.6%

    no one eats good ol fashion chili anymore? It has alot of sodium but if you put 80% of it in a drainer and wash out the sauce it will reduce the sodium dramaticly.I eat the Nalley original con carre brand..good stuff! lots of calories,complex carbs ,fiber and protein.Lean hamburger patties are a good way to get protein too.
  12. Elite Member
    djbombsquad's Avatar
    Stats
    5'5"  150 lbs.
    Join Date
    Dec 2006
    Posts
    6,958
    Rep Power
    403153
    Level
    58
    Lv. Percent
    84.59%
    Achievements Activity ProActivity AuthorityPosting ProPosting Authority

    Quote Originally Posted by worm View Post
    But if your just looking for calories per dollar look into bulk tubs of lard.
    So lard per dollar has more caloires than any thing above?
  13. New Member
    loner's Avatar
    Join Date
    Dec 2006
    Posts
    45
    Rep Power
    120
    Level
    6
    Lv. Percent
    37.6%

    Quote Originally Posted by djbombsquad View Post
    So lard per dollar has more caloires than any thing above?

    It's not always about calories but how nutritionaly dense the food is lard is pure fat..
  14. New Member
    dalvare1's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Posts
    70
    Rep Power
    129
    Level
    7
    Lv. Percent
    58.02%

    IMO you should spend your money on Beef and Oats

    For about $10 you can buy a few pounds of beef and a tub of oats and have food for a few days.
  15. New Member
    CarterMalone's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Posts
    142
    Rep Power
    165
    Level
    10
    Lv. Percent
    68.42%

    Im allergic to oats so I go for a giant bag of brown rice, and use a rice cooker. My ****s are huge with brown rice!!!!
  16. New Member
    loner's Avatar
    Join Date
    Dec 2006
    Posts
    45
    Rep Power
    120
    Level
    6
    Lv. Percent
    37.6%

    I can't even eat oats.I have alergies to wheat,gluten,grain and rice.Sucks to be me! I can't seem to digest it! I tried white rice again for a while recently but it still made me ill.
  17. New Member
    CarterMalone's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Posts
    142
    Rep Power
    165
    Level
    10
    Lv. Percent
    68.42%

    ^^^^ that really sucks dude. I have the same allergies minus the rice. It sucks when you cant eat pizza, donughts, burgers, and fried chicken. lol, atleast I will live long.

    Can you have Dairy? like weight gainers and stuff? I cant have that either. I have to swallow down hemp protein w/ rice milk. I save that for after the gym. I eat appx. 7 chicken breasts, 2 protein shakes, and 2 pots of rice or potatoes a day. plus other random stuff.

    Oh and BTW,

    Brown rice is more nutrient dense than oats.

    Brown rice(cooked):
    1 cup, 194 grams,
    216 cals

    Whole oats(cooked):
    1 cup, 234 grams,
    145 cals
  18. New Member
    loner's Avatar
    Join Date
    Dec 2006
    Posts
    45
    Rep Power
    120
    Level
    6
    Lv. Percent
    37.6%

    ^^
    I can drink weight gainers just fine,the only thing I have problems with is the large ammount of thick liquid and can muck up my gut if I don't eat enough fiber to help it pass along. I do best if I am strict and eat only meat/veggies with a little carbs. Which is fine by me,it helps me stay trim.
    (:
  19. Senior Member
    nelix's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Posts
    1,329
    Rep Power
    757
    Level
    27
    Lv. Percent
    47.6%
    Achievements Posting Pro

    Did not really read this thread so excuse me if these have been mentioned.

    At my local market you can get:
    2kg of beef mince for 5$
    2k Oats 3$
    24*250g Tuna, 48$
    500g Baby Spinach 2$

    The market is a gold mine.
  20. New Member
    loner's Avatar
    Join Date
    Dec 2006
    Posts
    45
    Rep Power
    120
    Level
    6
    Lv. Percent
    37.6%

    ^^
    What country?
  21. Elite Member
    djbombsquad's Avatar
    Stats
    5'5"  150 lbs.
    Join Date
    Dec 2006
    Posts
    6,958
    Rep Power
    403153
    Level
    58
    Lv. Percent
    84.59%
    Achievements Activity ProActivity AuthorityPosting ProPosting Authority

    How bought this? http://www.buylemmon.com/product.cfm?item=efa
    http://www.bestshapeofyourlife.com/i...el-EFA-oil.pdf
    120 caloires per table spoon. I put 5 servings in a shake thats easily a weight gainer right there.
    This is so dense and when I buy in bulk I could get it cheeper?
  22. New Member
    loner's Avatar
    Join Date
    Dec 2006
    Posts
    45
    Rep Power
    120
    Level
    6
    Lv. Percent
    37.6%

    http://www.quakekare.com/index.asp?P...PROD&ProdID=22

    here you go! 3600 calorie food bars!
  23. New Member
    walkthewalk's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    18
    Rep Power
    101
    Level
    4
    Lv. Percent
    39.51%

    Costco or Sam's
  24. Professional Member
    Cellardude's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    4,348
    Rep Power
    32273
    Level
    45
    Lv. Percent
    3.02%
    Achievements Activity ProPosting Pro

    oatss!
  25. New Member
    iDShaDoW's Avatar
    Stats
    5'9"  145 lbs.
    Join Date
    Apr 2006
    Posts
    181
    Rep Power
    196
    Level
    11
    Lv. Percent
    78.23%

    Quote Originally Posted by loner View Post
    http://www.quakekare.com/index.asp?P...PROD&ProdID=22

    here you go! 3600 calorie food bars!
    They're actually 6 bars that're 600 calories each...

    Do those actually taste good? I'd actually consider buying some of those and eating them as snacks between meals and stuff merely for convenience...
  26. Registered User
    TeamSavage's Avatar
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    1,007
    Rep Power
    605
    Level
    24
    Lv. Percent
    24.56%
    Achievements Posting Pro

    Pasta.

    1 box = $1 (or less) = 1600 calories
  27. board observer
    Moyer's Avatar
    Join Date
    Nov 2003
    Age
    31
    Posts
    879
    Rep Power
    575
    Level
    23
    Lv. Percent
    70.11%

    Those ER bars are pretty horrible for you if you're not starving to death. Ingredients: Flour, Vegetable Shortening, Sugar, Corn Syrup.
  28. board observer
    Moyer's Avatar
    Join Date
    Nov 2003
    Age
    31
    Posts
    879
    Rep Power
    575
    Level
    23
    Lv. Percent
    70.11%

    Cheapest Protein: Whole Eggs, Chunk Light Tuna, Egg Whites, Skim Milk, Whey Powder. That's it for the decent tasting and healthy stuff (low in saturated fat). I'm sure you can find fatty beef, chicken gizards & hearts, etc pretty cheap too. Protein in general though is much more expensive per calorie than carbs or fat.

    Cheapest Carbs: The raw bulk stuff is the cheapest by far. Rice, Dried Beans (kidney, black, etc), Lentils, Pasta, Oatmeal, etc. The problem with those is that you usually have to spend more for them to taste good (spices, sauce, broth, etc). And of course they take more time to prepare than other carb sources like bread and tortillas. Generic Mac N Cheese is actually pretty cheap. Plain sugar & dextrose are very cheap too but you obviously don't want to make them a huge part of your daily intake.

    Cheapest Fats: Peanut Butter, Olive Oil (or other oil). Both very cheap. Probably the densest form of calories you'll find. 95-120 calories per tablespoon. The Extra Light Olive Oil is tasteless when added to other foods.
  

  
 

Similar Forum Threads

  1. What is the best portable protein that's real food?
    By baham99 in forum Weight Loss
    Replies: 52
    Last Post: 12-02-2004, 05:38 PM
  2. What is the best way to increase appetite?
    By conversekidz in forum Weight Loss
    Replies: 14
    Last Post: 02-12-2004, 06:11 PM
  3. What is the best prohormone stack available?
    By KFlex in forum Anabolics
    Replies: 3
    Last Post: 08-01-2003, 05:13 PM
  4. What IS the proper dosage for 6-oxo/Nolva?
    By BigVrunga in forum Anabolics
    Replies: 7
    Last Post: 04-14-2003, 07:22 PM
  5. Replies: 2
    Last Post: 03-02-2003, 01:54 PM

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •  
Log in
Log in