How much money spent on food weekly?

Page 1 of 3 123 Last
  1. How much money spent on food weekly?


    How much is everyone spending on food? I'm eating around 3600 cals daily and feel like I'm spending a fortune, around $100 weekly.


  2. Quote Originally Posted by deadlyzach View Post
    How much is everyone spending on food? I'm eating around 3600 cals daily and feel like I'm spending a fortune, around $100 weekly.
    I spend about £140. Not inclusive of protein or supplements. All meat from butchers and a ridiculous amount of fruit.

    Wish I could grow my own
    •   
       


  3. Quote Originally Posted by deadlyzach View Post
    How much is everyone spending on food? I'm eating around 3600 cals daily and feel like I'm spending a fortune, around $100 weekly.
    Think about it this way. Lifting and staying in shape is a hobby and lifestlye change. Ask anyone with a hobby they enjoy; think of fishing, golf, etc. All of these things cost a decent amount of money.

    With that in mind, I would look at what you buy and when you buy it. For example, I do not buy my chicken or fish weekly. I wait for a sale and then purchase it in bulk. When Perdue chicken breast is on sale, I stock up. Sale price is 1.99/lb which is amazing. Fish, 2.5/3/lb and I stock up. Protein sources are going to be your most expensive, so stock up when you see the sales. Also for protein sources, look at meats that are marked down because they are near the sell by date. These foods are fine, just make sure you freeze them or cook them by the sell by.

    For you other food sources, do you have a wholesale club near you? Some foods are worth buying in bulk and are a lot cheaper at wholesale clubs. Peanut butter, oatmeal, and rice come to mind.

    Lastly, what are your current macros and current staple foods? Maybe we can help you out by suggesting alternative foods. use the website below if you are in the US as well, it really helps.

    Livingrichwithcoupons.com

    On a weekly basis, I only buy fruits, vegetables, and potatoes. So, 10-15 dollars a week or so. If I need protein sources, I buy in bulk, so that can add up, buy I only buy protein sources once a month.
    Performax Labs Product Specialist
    Follow My Journey: http://anabolicminds.com/forum/workout-logs/269588-antms-lean-bulk.html

  4. Quote Originally Posted by Dz23 View Post
    I spend about £140. Not inclusive of protein or supplements. All meat from butchers and a ridiculous amount of fruit.

    Wish I could grow my own
    £140 a week, are you shopping at M&S or Waitrose

  5. Quote Originally Posted by AntM1564 View Post
    Think about it this way. Lifting and staying in shape is a hobby and lifestlye change. Ask anyone with a hobby they enjoy; think of fishing, golf, etc. All of these things cost a decent amount of money.

    With that in mind, I would look at what you buy and when you buy it. For example, I do not buy my chicken or fish weekly. I wait for a sale and then purchase it in bulk. When Perdue chicken breast is on sale, I stock up. Sale price is 1.99/lb which is amazing. Fish, 2.5/3/lb and I stock up. Protein sources are going to be your most expensive, so stock up when you see the sales. Also for protein sources, look at meats that are marked down because they are near the sell by date. These foods are fine, just make sure you freeze them or cook them by the sell by.

    For you other food sources, do you have a wholesale club near you? Some foods are worth buying in bulk and are a lot cheaper at wholesale clubs. Peanut butter, oatmeal, and rice come to mind.

    Lastly, what are your current macros and current staple foods? Maybe we can help you out by suggesting alternative foods. use the website below if you are in the US as well, it really helps.

    Livingrichwithcoupons.com

    On a weekly basis, I only buy fruits, vegetables, and potatoes. So, 10-15 dollars a week or so. If I need protein sources, I buy in bulk, so that can add up, buy I only buy protein sources once a month.
    Chicken breast is like $10/KG here, and that's not free range or organic.

    I think I've seen chicken breast for $7.99/KG at the cheapest.

    Beef lean mince is around $15-16/KG

    Australia isn't cheap, but I spose you can manage.
    •   
       


  6. Quote Originally Posted by AdelV View Post
    Chicken breast is like $10/KG here, and that's not free range or organic.

    I think I've seen chicken breast for $7.99/KG at the cheapest.

    Beef lean mince is around $15-16/KG

    Australia isn't cheap, but I spose you can manage.
    I lived in Oz and I couldn't believe how expensive food was. I mean ridiculously expensive. Also why do u have drive through alcohol shops? That is such a weird one.

  7. Quote Originally Posted by mickc1965 View Post
    £140 a week, are you shopping at M&S or Waitrose
    Morrisons and my local butcher. I could do it more cheaply I guess but I have to have quality meat that am told is local rather than buying chicken imported from Indonesia like in the supermarkets here.

    A side note, I visited the Caribbean and their chicken not only looked amazing even raw but the taste was fantastic. Our chicken seen to be slimy and pumped with water

  8. It is most certainly injected with water based on cooked weight versus raw weight

  9. I spend somewhere in the $70-$80 range per week on groceries. I eat very similar foods each week and I tend to keep it simple. Where do you live OP?
    Performax Labs Online Company Rep
    Facebook.com/pmaxlabs
    www.PerformaxLabs.com

  10. I keep my diet very simple and easy. In a week, I take around 3.5kgs of chicken breast- comes around $15. if it's beef it's around $20. Veggies/rice/oats- $10-12. Cheat meal once a week- $14-15.

    So, $40-50 and I am good for the week.

  11. I have 2 daughters (6 and 9) and my wife. We are all very active and compete in multiple sports, so the whole family tends to eat a lot and we eat better "quality" food whenever possible. On average, I would say our weekly grocery bill is around $500, not including anytime we eat out. It's pretty outrageous, but when my daughter comes home from lacrosse practice and then 2 hours of blackbelt class, sparring, grappling, etc, she will eat a couple bananas, a bowl of spaghetti, a handful of turkey, and then 30 min later raid the fridge again. Never gains a pound. This will be one of 4-5 meals/snacks she eats.

    Me, I eat IF, so only 3 meals a day, but each one is around 1500 calories. That gets expensive.

  12. About the same $100 per week just for myself, but I can't think of a better investment to make. But thats just me....

  13. Quote Originally Posted by Dz23 View Post
    I lived in Oz and I couldn't believe how expensive food was. I mean ridiculously expensive. Also why do u have drive through alcohol shops? That is such a weird one.
    Everything is expensive here 😂

    I think if you hit the markets, you can buy bulk cheaper.

  14. Also in Oz. I spend around $80 a week on groceries here. Oats are super cheap at $1 for 750g so they go down as a regular choice for breakfast. All meat is ridiculously expensive as is veg. I have chickens though so they give 1/2 dozen eggs ED. I buy bulk 20kg bag of Fonterra WPI once a year at around $450 or $9 a week. I suppose one could eat healthy nutritious foods and a high protein diet at around 4000 cals for $100 a week pretty easy. Starting to grow my own fruit now. Strawberries and Red Currants so far. The strawberries take a long time to get going from seedlings. I've thought about applying some leftover OL dermatrest I have to speed up the growth process.

  15. Quote Originally Posted by ericos_bob View Post
    Also in Oz. I spend around $80 a week on groceries here. Oats are super cheap at $1 for 750g so they go down as a regular choice for breakfast. All meat is ridiculously expensive as is veg. I have chickens though so they give 1/2 dozen eggs ED. I buy bulk 20kg bag of Fonterra WPI once a year at around $450 or $9 a week. I suppose one could eat healthy nutritious foods and a high protein diet at around 4000 cals for $100 a week pretty easy. Starting to grow my own fruit now. Strawberries and Red Currants so far. The strawberries take a long time to get going from seedlings. I've thought about applying some leftover OL dermatrest I have to speed up the growth process.
    It's lovely to have such a climate so that u can grow you own fruit etc.. Much more limited here in that respect

  16. Quote Originally Posted by Dz23 View Post
    Morrisons and my local butcher. I could do it more cheaply I guess but I have to have quality meat that am told is local rather than buying chicken imported from Indonesia like in the supermarkets here.

    A side note, I visited the Caribbean and their chicken not only looked amazing even raw but the taste was fantastic. Our chicken seen to be slimy and pumped with water
    I second that, chicken in the uk isn’t great. Sainsbury’s is the best I find (their freedom food range). Either that or Costco.....

    I spend a lot on food tbh, family of 4 (kids are under 8) and we do £250 a week. But loads of fresh veg, fruit, meat and fish in that. On one hand I see it as a lot of money but on the other I struggle to think of anything more worthwhile spending on. As I got into my 30’s and sorted my health out I took the view that I’d like to enjoy my old age (not just be alive but actually be able to do stuff).

    Don’t spend on going out or drinking (I’ve been sober for over 5 years and the missus only has an occasional glass of wine) so it balances out imo.....

  17. No idea actually , 100? It really depends on how much I eat at that period of time and if I spoil myself which I tend to do quite a lot.

  18. Why fruit? All sugar. Body builders..real ones and power lifters...real ones...tend to stay away from fruit. Fruit makes you fat. Not all fruits, but 90 percent of them, you should stay away from

  19. Quote Originally Posted by swimfan65 View Post
    Why fruit? All sugar. Body builders..real ones and power lifters...real ones...tend to stay away from fruit. Fruit makes you fat. Not all fruits, but 90 percent of them, you should stay away from
    Huh?

  20. Quote Originally Posted by swimfan65 View Post
    Why fruit? All sugar. Body builders..real ones and power lifters...real ones...tend to stay away from fruit. Fruit makes you fat. Not all fruits, but 90 percent of them, you should stay away from
    Better stop eating fruit if you want to get real guys

  21. Yep..eat chicken, beef, or fish instead. Fruit is all sugar. Ronnie Coleman7 time winner, Jay Cutler 4 time winner...no fruits. Shoot, Jay rarely ate veggies. Doubt we have any multiple Olympia winners on this site, so I'll just listen to guys who know what they are talking about. I'm not a body builder though, I'm a power lifter...still no reason for fruit. If I'm going to have sugar, I'll have ice cream

  22. Dennise James has even said that Ramy always looks soft because he eats to much fruit. When James was training him, he took Ramy off all fruits all season...just saying

  23. Quote Originally Posted by swimfan65 View Post
    Why fruit? All sugar. Body builders..real ones and power lifters...real ones...tend to stay away from fruit. Fruit makes you fat. Not all fruits, but 90 percent of them, you should stay away from
    No. At least in the 70s-80s, where I’d be willing to bet that Arnold, Zane, etc were bigger than 99.9% of us will ever hope to be, often mentioned the importance of fruits and vegetables. Not going overboard with them, but they are actually very healthy. Eating fruits and vegetables as part of a balanced diet will not make you fat; eating too many calories will make you fat.
    Performax Labs Online Rep.
    Facebook.com/pmaxlabs
    www.PerformaxLabs.com

  24. Quote Originally Posted by swimfan65 View Post
    Yep..eat chicken, beef, or fish instead. Fruit is all sugar. Ronnie Coleman7 time winner, Jay Cutler 4 time winner...no fruits. Shoot, Jay rarely ate veggies. Doubt we have any multiple Olympia winners on this site, so I'll just listen to guys who know what they are talking about. I'm not a body builder though, I'm a power lifter...still no reason for fruit. If I'm going to have sugar, I'll have ice cream
    If you think there’s no difference between an apple and a bowl of ice cream, there’s no point in even continuing this conversation.
    Performax Labs Online Rep.
    Facebook.com/pmaxlabs
    www.PerformaxLabs.com

  25. Well,we all know that in today's body building area, in order to be competitive, you cannot be healthy...unless you compete in natural shows..that no one really cares about. Sad, but the truth.
  •   

      
     

Similar Forum Threads

  1. Replies: 0
    Last Post: 09-05-2011, 06:58 PM
  2. help how much protein while on aas
    By 1ad man in forum Anabolics
    Replies: 19
    Last Post: 05-10-2006, 08:22 AM
  3. How much cardio while on Trimax?
    By pcn in forum Training Forum
    Replies: 39
    Last Post: 01-15-2005, 01:26 PM
  4. How much gear while on T3??
    By FullyBuilt in forum Anabolics
    Replies: 17
    Last Post: 12-28-2004, 08:09 PM
  5. how much rest while "on"?
    By LakeMountD in forum Training Forum
    Replies: 3
    Last Post: 03-16-2003, 09:45 AM
Log in
Log in